Apple, Çin Pazarında Umduğunu Bulamıyor

Apple, Çin Pazarında Umduğunu Bulamıyor

 

Bundan çok uzun zaman değil, 2 sene kadar önce Çin pazarı Apple için büyük umutlar vaat ediyordu. Patlayan pazarda orta sınıfı hedefleyen Apple, bu umudunu artık yavaş yavaş ama çaktırmadan yitiriyorgibi.

Apple'ın son 3 raporlarında Çin, şirketin en büyük baş ağrılarından biri olmuş gibi görünüyor. Üstelik zaman geçtikçe Çin'deki işler, yöneticilerin düşündüğünün aksine Apple için daha da kötüleşiyor gibi görünüyor. Tüm göstergeler bir yana CEO Tim Cook, Apple'ın ülkedeki umutları konusunda hala iyimser. Son çeyrek bilanço raporlarının ardından, Cook,  "Çin'deki fırsatlarımız ile ilgili çok hevesliyiz" diyerek "Benim hala umudum var" mesajı verdi.

Cook, her ne kadar iyimser olsa da gerçek şu ki, yerli Çin markalarının ülkede büyük bir ilerleme kaydettiği de apaçık ortada. Ülke markaları olan Huawei, Oppo ve Xiaomi şu anda pazarın yüzde 50'den fazlasına sahip durumdalar.

Pazarda Hızlı Bir Düşüş Yaşanıyor

Aslına bakarsanız Çin'de ki akıllı telefon pazarı, Apple ve Samsung'un tüm oksijenlerini emiyor. Bu durum rakamlarla da apaçık ortada; Apple, ikinci çeyrekte Çin pazarında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14 düşüşle 10,7 milyar dolar satış gerçekleştirebilmiş. Apple iki yıl önce, aynı çeyrekte 16 milyar dolarlık satış gerçekleştirmişti.

Yine de CEO Cook'un gülümseyerek "Her şeye tebessüm" ediyor olmasının ardında, iPhone 8'in durumu düzeltebileceği beklentisi yatıyor olabilir. 

Apple Çin'de Eriyor, Çinli Firmalar Yükseliyor

Apple, Çin'deki Kullanıcı Datalarını Kaydetmeye Başladı

Apple Çin'de Xiaomi Tarafından Büyük Bir Yenilgiye Uğratıldı

YORUMLAR