Apple Çin'de Eriyor, Çinli Firmalar Yükseliyor

Apple Çin'de Eriyor, Çinli Firmalar Yükseliyor

İçerisinde bulunduğumuz son çeyrekte gelirlerinde düşüşler yaşayan Apple, Çin'de de yokları oynuyor. Apple'ın Çin gelirleri gözle görülür derecede düşüş yaşadı.

ABD merkezli teknoloji devi Apple, son zamanlarda mali açıdan zor günler yaşıyor. Şirketin yayınladığı son mali raporlara göre Apple giderek kan kaybediyor ve şirketin kar oranı da ciddi oranlarda düştü. Çin pazarından da eli boş dönen Apple, diğer Çinli şirketlerin ürettiği uygun fiyatlı ürünlerin karşısında durmakta zorluk çekiyor. Apple'ın gelirleri azalırken diğer Çinli şirketlerin gelirlerinde artış yaşanması da Apple'ın artık Çin'de popüler olmadığına işaret ediyor. 

Apple tarafından açıklanan rakamlara bakıldığında şirketin Çin gelirleri geçtiğimiz yıl 9.7 milyon dolar seviyelerindeyken bu sene aynı dönemdeki gelirler 7.3 milyon seviyesine kadar gerilemiş durumda. Apple'ın gelirleri ve kar oranları düşerken diğer Çinli şirketlerin gelirlerinde de gözle görülür bir şekilde artış yaşandı. Özellikle Çinli şirket OPPO'nun bir yılda yüzde 136 kadar büyümesi Apple'a ağır bir darbe yaşattı. Rakamlara göre Çin piyasasında geçtğimiz yıl 3. sırada kendine yer bulan Apple, bu sene 5. sırada yer aldı. Öte yandan Apple'ın yaşadığı bu düşüşün iPhone 7 ile birlikte tersine dönmesi ve Apple'ın tekrardan eski konumuna yükselmesi bekleniyor.

Apple Watch 2 İnce Tasarımıyla iPhone 7 Etkinliğinde Tanıtılabilir

Yeni MacBook Pro Apple Fanlarını Hayal Kırıklığına Uğratabilir

Apple'da Her 60 Saniye Boyunca Neler Oluyor Dersiniz?

YORUMLAR