Apple Çin'de Xiaomi Tarafından Büyük Bir Yenilgiye Uğratıldı

Apple Çin'de Xiaomi Tarafından Büyük Bir Yenilgiye Uğratıldı

Dünyanın önemli teknoloji şirketlerin hatta teknolojiye yön veren şirketlerinden Apple, Çin asıllı bir firma tarafından yenilgiye uğratıldı. Apple'ın yıllarca biriktirdiği başarıyı bir anda geçen Xiaomi adeta ilgi odağı oldu.

Çin firması Xiaomi bu sıralar teknoloji gündemini oldukça meşgul ediyor. Geçtiğimiz haftalarda büyük telefon satışlarını çok kısa sürede yapmasıyla öne çıkan şirket,,bugünlerde Apple'ın pazar payını geçmiş durumda. Bildiğini üzere Apple teknolojik ürün pazarında en çok sevilen marka olarak biliniyor. Fakat daha uygun fiyatlı ve yüksek performanslı cihazlar üreten ve global bir pazar edinen Xiaomi Apple'a karşı olan bu sevgiyi bitirdi.

Bu başarı elbette firmanın çıktığı ülkenden yani Çin'den geldi. Xiaomi kendi memleketinde çok satan telefonlar arasında 2. sıraya yükseldi. 2014 yılının 1. ve 5. ayını kapsayan araştırmaya göre toplam pazar seviyesinde Xiaomi yüzde 21'lik bir dilim kaparken Apple yüzde 16'lık dilimle yetinmek zorunda kaldı. Samsung ise en büyük dilimi kaparak yüzde 23'lük bir oranla liderlik koltuğuna oturdu. 

Apple'ın Çin'de kaybetmiş olduğu koltuğu nasıl geri kazanacak bilinmiyor. Fakat Apple'ın bir süre sonra yine eski yerine gelmesi olası gözüküyor.

BlackBerry Messenger, Tüm Windows Phone Kullanıcılarına Açıldı

Shazam, Mac App Store'daki Yerini Aldı

YORUMLAR