Apple, Çok Gizli Tamir Setlerini Yaygınlaştıracak

Apple, Çok Gizli Tamir Setlerini Yaygınlaştıracak

Apple, herkese vermediği ve içeriğini çok gizli tuttuğu iPhone tamir setleri üzerindeki kararını biraz daha gevşeterek, Apple Store'lar dışında da bu setlerin bulunabilmesinin yolunu açan bir karar aldı.

İlk iPhone'dan bu yana tamir işini kendi tekeline alan Apple, sadece kendi mağazalarında tamir hizmeti veriyordu. Bulunduğunuz bölgede mağaza yoksa, ya direkt değişim ya da asıl mağazaya gönderme gibi yollar izleniyordu. Örneğin; Iğdır'da bozulan bir iPhone'un İstanbul'a gitmesi, tamir edildikten sonra tekrar Iğdır'a dönmesi gerekiyordu. Bu da tahmin edeceğiniz gibi tamir süresini bir hayli uzatıyordu. 

Reuters'ın edindiği bilgiye göre; Apple, bu yılın sonuna kadar 25 farklı ülkede 400'den farklı mağaza dışı tamir noktası oluşturmayı ve bu noktalara efsane haline gelen 'Horizon' isimli makinelerini kurmayı amaçlıyor. Bunun için pilot yerler seçen ve denemelere başlayan Apple, yılın başından bu yana Miami'de bulunan Best Buy'a kurduğu Horizon makinesiyle müşterilerinin arızalarını anında tamir ediyor. 

Apple'ın şirket sırlarını muhafaza etmek için aldığı bu kararla birlikte, üçüncü parti tamir noktaları temel arızaları düzeltebiliyor olsalar bile yazılımsal ve önemli donanımsal arızaları hiçbir şekilde onaramıyorlardı. Best Buy gibi farklı noktalara 'Horizon'ların kurulmasının ardından, artık Apple dışında başka satıcılar da 3D Touch bozulmaları gibi detay onarımları yapabilir konuma gelecekler. 

Apple, iPhone'ların Kolayca Tamir Ettirilmesini İstemiyor

Apple Etkinliğinde Gösterilen Videolar

YORUMLAR