Apple Daha Ucuz OLED Ekranlar İçin Samsung ile Pazarlık Yapıyor

Ürettiği modellerin OLED ekranlarını Samsung’dan almaya devam eden Apple, bugüne kadar oldukça yüksek fiyatlar ödemek durumunda kalıyordu. Fiyat konusunda daha rekabetçi bir konuma gelmek için Samsung’dan indirim isteyen Apple ile Samsung arasında pazarlıkların başladığı söylendi.

Akıllı telefonlarda kullanılan OLED ekranların yüzde 93’lük kısmını üretmeye devam eden Samsung, pazardaki hakimiyetini sürdürürken, iPhone XS ve iPhone XS Max modellerinin satış fiyatının neredeyse %30’u OLED ekranlara aktaran Apple, indirim için pazarlıklara başladı.

Bütün gelirlerinin yüzde 30’luk kısmını Samsung’a aktarmak istemeyen Apple, hem yüksek fiyatlarını biraz olsun aşağıya çekebilmek hem de daha fazla kar elde etmek için alternatifler aramaya başlamıştı. Daha önce Samsung yerine LG ile anlaşma konusunda anlaşma zemini arayan ABD merkezli şirket, bir diğer Güney Koreli şirket LG ile anlaşamayınca mecburen Samsung’a geri dönmüştü.

Samsung’tan daha ucuza OLED almakta zorlanan Apple’a yeni teklif ise yine Samsung’dan geldi. Samsung Galaxy S9+ modelinde kullanılan dokunmatik tabanlı Y-octa panelleri öneren Samsung, bu panllerin daha ince, parlak ve daha ucuz olduğunu belirtmişti. Uzmanlar ise Y-octa panellerin Apple için yeterli verimlilikte olmadığını dile getirmişlerdi.

Güney Kore’de yayınlanan haberlere göre Samsung, Apple’a Y-Octa panellerini 2019’da çıkaracağı amiral gemisi modellerde kullanması için önermiş. Y-Octa panelleri diğer ekranlardan ayıran özelliği ayrı noktalara ihtiyaç olmadan entegre bir dokunmatik mödül ile gelmesi ve bu sayede üretici firmanın maliyetlerini de azaltıyor.