Apple'dan 600 Milyon Dolarlık Dev Anlaşma

Apple Dialog Semiconductor Dev Anlaşma 1

ABD merkezli teknoloji devi Apple, yaptığı yeni bir anlaşmayla kendi çiplerini üretme sevdasını bir adım daha ileriye taşıyor. Apple, ilk iPhone’lardan bu yana kendisiyle birlikte çalışan İngiltere merkezli çip üreticisi Dialog Semiconductor’a 600 milyon dolar ödeyerek, firmayı büyük oranda bünyesine kattı. Dev anlaşmaya göre 300 milyon dolarlık ilk ödeme, güç yönetimi teknolojilerinin lisanslanması, varlıklar ve artık Apple için çalışacak olan 300’den fazla çalışan dahil olmak üzere Dialog firmasının bir kısmı için yapılacak. 300 milyon dolarlık ikinci ödeme ise önümüzdeki üç yıl boyunca ürünlere ulaşabilmek için bir ön ödeme niteliği taşıyacak.

Yapılan anlaşmanın önemine değinen Apple’ın Donanım Teknolojileri Kıdemli Başkan Yardımcısı Johny Srouji, "Dialog firması çip üretiminde derin bir uzmanlığa sahip. Ürünlerimizi uzun süredir desteklemiş olan ve artık doğrudan Apple için çalışan bu yetenekli mühendis grubuna sahip olmaktan heyecan duyuyoruz. Dialog firmasıyla olan ilişkilerimiz ilk iPhone’lara kadar uzanıyor ve onlarla bu uzun süreli ilişkimizi devam ettirmeyi umuyoruz." ifadelerini kullandı.

Bundan böyle Apple çalışanı olarak doğrudan Apple’a hizmet edecek olan 300 Dialog mühendisi, söylentilere göre şimdiden Apple’a yakın şekilde çalışmalarına başladı. Apple, İtalya, Almanya ve İngiltere'deki bazı Dialog tesislerini devraldıkça, mühendisler Avrupa’daki bu ofislerde çalışmaya devam edecek.

Apple Dialog Semiconductor Dev Anlaşma 2

Apple, Dialog firmasını bünyesine katmasıyla birlikte başta güç yönetimi konusu olmak üzere, kendi çiplerini üretme konusunda ne kadar ciddi olduğunu gösteriyor. Aslında Apple, iPhone'larda ve iPad'lerde bulunan çipleri zaten üretiyordu ancak firmanın üretim sürecine daha fazla girmesi, maliyetlerin azaltılmasına yardımcı olabilir. Ayrıca daha verimli güç yönetimine sahip çipler, AirPods ve Apple Watch gibi Apple cihazlarının daha fazla gelişmesini sağlayabilir. Tüm Apple cihazlarının en önemli sorunlarından birisi olan, özellikle de kablosuz kulaklıklarda ve akıllı saatlerde daha çok göze çarpan pil ömrü sorunu, belki de Apple’ın bundan sonra daha verimli çipler üretmesiyle büyük oranda çözülebilir.

Dialog firmasının sahip olduğu teknoloji ve uzmanlıkla birlikte, Apple muhtemelen bundan sonra kendi başına geliştirdiği çiplerden daha verimli çipler geliştirebilir. Dialog’un büyük oranda Apple bünyesine katılmasından sonra firmanın geri kalan bölümü, nesnelerin interneti (IoT), otomotiv, programlama ve depolama pazarları gibi konulara odaklanarak çalışmalarına devam edecek.

Apple ve Dialog firması arasındaki bu dev anlaşmanın 2019’un başlarında hayata geçirilmesi bekleniyor.