Apple'dan MacBook Pro’lara Ücretsiz Batarya Değişimi

Macbook Pro Batarya Değişim

Apple, MacBook Pro dizüstü bilgisayarlarının bazılarında batarya sorunları olduğunu kabul etti ve ücretsiz batarya değişim programını başlattı. Ancak ücretsiz batarya değişim programı, yalnızca 13 inç ekran boyutuna sahip (Touch Bar’sız) Macbook Pro modelleri için geçerli.

Daha önce bazı iPhone’larda ve Apple Watch Series 2’lerde ortaya çıkan batarya problemleri, şimdilerde de Ekim 2016 ile Ekim 2017 tarihleri arasında üretilmiş olan 13 inç’lik bazı Macbook Pro modellerinde ortaya çıktı. Kullanıcıların da belirttiği üzere, bazı Macbook Pro’ların bataryalarında şişme sorunu mevcut.

Apple, resmi sitesinde bu konuyu şu şekilde açıklıyor, “Sınırlı sayıdaki 13 inç MacBook Pro (Touch Bar'sız) modellerindeki bir komponent, bataryada genişlemeye sebep olabilir. Bu bir güvenlik sorunu değildir ve Apple, belirlenen bataryaları ücretsiz olarak değiştirecektir. Sorundan etkilenen ürünler Ekim 2016 ile Ekim 2017 tarihleri arasında üretilmiş olup, hangi cihazların batarya değişim programına uygun olduğu ürünlerin seri numaraları ile belirlenecektir.

Apple, MacBook Pro dizüstü bilgisayarınızın batarya sorunundan etkilenip etkilenmediğini anlayabilmeniz için bir sorgulama sayfası oluşturdu. Sayfada cihazınızın seri numarasını ilgili yere yazarak, cihazınızın ücretsiz batarya değişimine uygun olup olmadığını görebilirsiniz. Ayrıca bu sorundan dolayı daha önce cihazınızı Apple’a götürüp 129 dolar batarya değişim ücreti ödediyseniz, Apple’dan bu ücretin size iade edilmesini isteyebilirsiniz. Apple ayrıca, batarya değişim sürecinin 3-5 gün sürebileceğini belirtiyor.