Apple'dan Şaşırtan Karar

Apple'dan Şaşırtan Karar

Apple, yeni iPhone’ların beklenen satış rakamlarının altında kalması sebebiyle hayal kırıklığı yaşıyor. Piyasa değeri düşüş trendine giren Cupertinolu şirket, satışları artırabilmek amacıyla Japonya’daki iPhone XR fiyatlarını düşürmeye hazırlanıyor.

Ağustos ayında 1 trilyon dolar piyasa değerine ulaşarak tarihi bir rekor kıran Apple, son dönemde yaşadığı tökezlemelerin ardından bu ünvanını kaybetmişti. Şirketin para kaybetmesinin altında yatan neden ise yeni iPhone’ların hedeflenen satış rakamlarının gerisinde kalması.

Wall Street Journal ’ın sayfalarına taşıdığı habere göre Apple, Japon tedarikçilere sübvansiyonlar sunarak Japonya’daki iPhone XR fiyatlarını düşürmeye hazırlanıyor. iPhone XS ve XS Max’e göre fiyat anlamında çok daha cazip olan XR, yeni iPhone’lar arasında en dikkat çeken model olmuştu.

APPLE iphone xr

Geçtiğimiz haftalarda Japonya’nın en büyük finansal yayın organlarından Nikkei Asian Review 'da yayınlanan raporda, iPhone XR'a gelen taleplerin beklenenden çok daha düşük olduğu iddia edilmişti. Raporun ardından Foxconn, Pegatron, Largan Precision, Flexium Interconnect ve AAC Technologies'in hisse senedi fiyatları önemli oranda gerilemiş, hatta iPhone XR’ın üretim hatlarının da durdurulduğu öğrenilmişti.

Aynı Wall Street Journal  raporunda, Apple’ın 2017’de piyasaya çıkardığı iPhone X’in üretimine yeniden başlayacağı söyleniyor. 

Fiyat indirimi konusuna oldum olası mesafeli yaklaşan Apple, zaman zaman cihazların düşük performans gösterdiği pazarlarda bu taktiği kullanıyor. Tabii, fiyat politikasındaki bu güncellemenin yalnızca Japonya ile sınırlı kalıp kalmayacağını zamanla göreceğiz.

Mart 2017'de Apple, iPhone 6’nın üretimini resmi olarak sonlandırdıktan 4 sene sonra Asya pazarında tekrar satışa sunarak benzer bir adım atmıştı.