Apple’dan Türkiye’ye Bir Zam Haberi Daha

Apple’dan Türkiye’ye Bir Zam Haberi Daha

Döviz kurlarında yaşanan yükselişten sonra ürünlerine önemli oranda zam yapan Apple, şimdi de resmi servis ve onarım ücretlerinde artışa gitti.

Apple, Temmuz ayında yaptığı zammın ardından, iPhone X 64GB 7.499 TL, iPhone 8, 5.199 TL ve iPhone 8 Plus modeli ise 5.899 TL’ye çıkmıştı. Tabii bu rakamların başlangıç fiyatı olduğunu söyleyelim. Zira iPhone X’in 256GB’lık en donanımlı versiyonu 8.599 TL gibi anormal bir fiyattan satılıyor.

Apple ürünleri vergiler ve döviz kuru sebebiyle inanılmaz fiyatlara yükselirken, bu zam furyasından resmi servis ve onarım ücretleri de nasibini aldı.

Fiyat güncellemesinden önce iPhone X sahipleri kırılan ekranlarını değiştirmek için 1.180 TL ödeme yaparken, yapılan zammın ardından 1.449 TL ödemek durumda kalacak. Amerika Birleşik Devletleri’nde 279 dolardan yapılan bu işlem, ülkemizdeki neredeyse bir telefon fiyatına geldi. 

iPhone, Macbook, Apple Watch’un ardından servis onarım ve bakım ücretlerinin de zamlanması, tüketici elektroniği sektöründe dışa bağımlı olan Türkiye için oldukça kötü bir durum. Buna ağır vergiler de eklenince, fiyatlar adeta en ufak bir oynamada alıyor başını gidiyor.

Kurdaki yükselişten ilk etkilenen alanlardan birisi olan elektronik ürünler, dolar ve euro’daki ateş sönmediği takdirde önümüzdeki dönemde yüzde 40'ı aşan zamlara maruz kalabilir.

Apple’ın zam kararı hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın. 

YORUMLAR