Apple Dokunmadan Kullanılabilen iPhone Üretebilir

Dokunmadan kullanılabilen iPhone

Dünyanın en büyük teknoloji şirketi Apple, dokunmadan kullanılabilen yeni bir iPhone modeli üzerinde çalışmaya başladı.

Apple, kurulduğu günden bu yana direkt olarak etkileşime geçmeden kullanılabilen bilgisayar teknolojileri üzerinde çalışıyordu. Şirketin kurucusu Steve Jobs, bu amaçla fare teknolojilerini popüler hale getirmiş ve daha kullanışlı fareler üreterek, bilgisayarların kullanımını kolaylaştırmıştı. Bu mantalitesini akıllı telefon üretiminde sürmeye devam eden şirket, 3D Touch gibi özelliklerle tek dokunuşla daha fazla görevin yerine getirilebilmesinin önünü açmıştı. 

Bugün itibarıyla haberleştirilen yeni iddialar ise Apple’ın dokunmadan telefon kontrol etmeye yarayan bazı teknolojiler üzerinde çalıştığını ortaya çıkardı. Henüz geliştirme aşamasının başında olan dokunmadan iPhone kontrolü özelliğinin, en az iki yıl sonra son kullanıcıya ulaşıbileceği söylenenler arasında kendine yer buldu. Yeni teknoloji sayesinde iPhone kullanıcılarının bazı el hareketleriyle birlikte telefonlarda bulunan kimi özellikleri kontrol edebilecekleri kaydedildi.

Birkaç yıl önce Güney Koreli teknoloji devi Samsung, Air Gestures adını verdiği bir teknoloji tanıtmış ve kullanıcıların arama cevaplama ya da hızlı mesaj atma gibi özellikleri el hareketleri yardımıyla kullanabileceklerini açıklamıştı. Apple tarafından çalışan sistemin detayları henüz bilinmezken, el hareketi sisteminin Samsung’un Air Gestures’a benzer şekilde çalışabileceği; ancak daha detaylı bir yapıyla kullanıcıların karşısına çıkabileceği belirtildi.

YORUMLAR