Apple Dronelarla Çalışarak Haritalarını Geliştirmeyi Planlıyor

Apple Dronelarla Çalışarak Haritalarını Geliştirmeyi Planlıyor

Google Maps’ın dümen suyunu takip etmekten yorulan Apple, sonunda daha kaullanışlı haritalar tasarlamak için kolları sıvadı. Bunun için bir drone ordusu gerekse de Apple kararlı görünüyor.

Apple haritalarını detaylandırmak ve daha net koordinatlar belirlenmesine destek olmak için dronelar kullanacak. Bu noktada akıllara "Google Street View" gibi bir Apple Sky View servisi gelebilir mi?” sorusu yerleşmiyor değil. Bloomberg’e yapılan kısa bir açıklamaya göre Apple kullanıcılarına sunduğu Haritalar servisini daha da detaylandırmak için dronelardan yardım alacağını fısıldamış bulunuyor.

Bu noktada Apple Google’ın minivanlar ve arabalarla verdiği detaylı sokak görüntüleri ve yol rotaları hizmetinin havadan daha detaylı ve kullanışlı olacağını düşünüyor. Ancak bu servisin bir havadan Apple Sokak Görünüşü Servisine dönüşüp dönüşmeyeceği hakkında net bir bilgi yok. Ancak Apple, droneları kullanarak daha güncel bir harita servisi verebileceğini savunuyor. Öte yandan ABD’de droneları havadan sağa sola göndermek çok da kolay değil. Belli yaptırımlar uygulanabiliyor ve askeri bölgeler ya da havayolu sahaları için izinler almak oldukça zor olabiliyor. ABD’de özellikle FAA’nın (Federal Havacılık İdaresi) bu konudaki katı tutumu Apple’ın canını biraz sıkabilir. 

YORUMLAR