Apple, FaceTime Patentinden Dolayı 625 Milyon Dolar Ödemeye Mahkum Edildi

Apple, FaceTime Patentinden Dolayı 625 Milyon Dolar Ödemeye Mahkum Edildi

Geçtiğimiz aylarda en büyük rakibi Samsung'a karşı kazanmış olduğu patent davasından sonra 500 milyon dolardan daha fazla gelir elde eden Apple, yine mahkeme kararıyla VirnetX isimli şirkete FaceTime patenti yüzünden 625 milyon Dolar ödemeye mahkum edildi.

VirnetX firmasının daha önceden patentlemiş olduğu güvenlik teknolojilerini hem FaceTime hem de iMessage uygulamalarında kullanıldığı söylenen Apple için çıkan mahkeme kararı biraz ağır gözükmesine rağmen Apple'ın son çeyrekte kasasına indirdiği 216 milyar dolarlık para miktarını düşündüğümüzde aslında ödeyeceklerinin devede kulak kaldığını da görmüş oluyoruz.

Apple'ın paradan yana şikayetçi olmamasına rağmen VirnetX'in troll bir şirket olduğunu ve bu şekilde para kazanmaya çalıştığını söylemesi de bir hayli ilginç. Zira VirnetX'in dışarıdan görünüşü tıpkı Apple'ın dediği gibi.

Mahkemenin Apple'ın aleyhine karar vermesinin sebebi olarak gösterilen şey ise Apple'ın uzun yıllardır VirnetX'in güvenlik teknolojilerini kullanıyor olması. Bu nedenle de Apple'ın ödemesi gereken meblağ oldukça büyük görünüyor.

Siz Apple yerinde olsanız ne yapardınız?

YORUMLAR