Apple, Galaxy Nexus'un ABD'de Satılması Engelledi

Apple, Galaxy Nexus'un ABD'de Satılması Engelledi

Apple, akıllı telefon pazarındaki en büyük rakibi olan Samsung’un Google ile birlikte ürettiği Galaxy Nexus isimli cihazın ABD’deki satışlarına tedbir koydurdu.

Bir süre önce Galaxy Tab 10.1 ile ilgili patent ve telif hakkı ihlali nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’nde satış yasağı hükmü verilmişti. Apple tarafından açılan söz konusu davanın başvurusu geçtiğimiz Şubat ayında yapılmış ve Haziran sonunda karar çıkmıştı. Ancak tek dava bu değildi. Aynı mahkeme Galaxy Nexus isimli Google ile Samsung'un ortaklaşa ürettiği, daha çok Google izleri taşıyan akıllı telefonunun da patent ve telif hakkı ihlaline sebep olduğunu düşünerek ABD kapsamındaki satışlarına geçiçi tedbir kararı getirdi.

Apple tarafından 8.086.604 numarasıyla alınan patent, iPhone 4S bünyesinde kullanıcılara bir yenilik olarak sunulan Siri uygulamasını doğrudan ilgilendiriyor. Google’ın adı geçen patent numarası içinde yer alan yenilik özelliklerini kendi ürünlerinden olan Galaxy Nexus üzerinde kullandığına kanaat getiren mahkeme, bu kararıyla Galaxy Nexus’un ABD’de satılmasını uygun görmediğini belirtmiş oldu. Hukuki kurallara göre, temyiz hakkı bulunan Samsung’un bu tedbiri uygulaması için Apple’ın Koreli şirkete 96 milyon USD ödemesi gerekiyor. Zira “zarar bedeli” olarak ifade edilen kurala göre Apple’ın bu ödemeyi yapmasıyla birlikte satışı durdurma kararı hayata geçecek. Samsung’un temyiz başvurusuna gelecek cevaba göre de kesin karara ulaşılmış olunacak.

Türkiye pazarına bir süre önce giren Galaxy Nexus’un Türkiye satışlarının bu konuyla  -en azından şimdilik- ilişkisinin olmadığını ve satışlarının sürdürüleceğini belirtelim.

YORUMLAR