Apple, Galaxy S4 Karşısında Atağa Geçti

Apple, yeni duyurulan Galaxy S4 karşısında tedirgin gibi görünüyor

Apple, Galaxy S4 Karşısında Atağa Geçti

Samsung Galaxy S4 geçtiğimiz günler içerisinde tanıtılmıştı. Bu tanıtım üzerine Apple'ın nasıl bir tutum sergileyeceği ise merak konusuydu. Apple, ilk adımı iPhone 5 için yeni bir reklam kampanyası yürüterek başlattı. Kampanyanın amacı ise Galaxy S4 tanıtımı karşısında bu telefona karşı ilgiyi canlandırmak.

Reklamda en çok vurgulanan özelliklerden biri ise retina ekran teknolojisi. iPhone 5'te kullanılan retina ekranın sunduğu canlı renkler ve net görüntü öne çıkarılırken gerçeğe daha yakın deneyim verdiği iddia edilen bu özelliğin Apple ürünlerine has olduğu dillendiriliyor.

Fakat bu atak detaylara inildiğinde çok da kuvvetli bir temele sahip değil. Galaxy S4'ün açıklanan teknik özellikleri ile kıyaslandığında iPhone 5'in teknik özellikleri daha zayıf görünmekte:

  • iPhone 5 Retina Ekran Teknolojisi:

4 inç ekran, 1136x640 çözünürlük, 326 ppi piksel yoğunluğu

  • Galaxy S4 Super Amoled Teknolojisi:

5 inç ekran, 1920x1080 çözünürlük, 441 ppi piksel yoğunluğu

Uzmanlara göre Galaxy S4'ün kullandığı Super Amoled teknolojisi renkleri daha yapay bir şekilde canlandırırken Apple'ın retina ekranı daha gerçekçi bir deneyim sunmakta. Her ne kadar iPhone'un bu özelliği önemli olsa da çözünürlük ve piksel yoğunluğu anlamında Galaxy S4 daha avantajlı. Görüntü netliğini arttıran bu iki unsur kullanıcı deneyimini doğrudan etkilemekte.

Sonuç olarak her iki teknoloji kendilerine has avantajlara sahip. Değerlendirme yaparken iPhone 5'in çok daha önceden piyasaya çıkmış olduğunu da hesaba katmak gerekir. Bu anlamda yeni çıkacak olan iPhone 5S'i Galaxy S4 ile kıyaslamak daha sağlıklı olacaktır.

Galaxy S4'ün bütün teknik özellikleri burada

YORUMLAR