Apple Garanti Kapsamında Fazladan Tamir Ücreti Alıyormuş

Apple'ın garanti servislerine yapılan bir araştırmada şaşırtan bir sonuç ortaya çıktı. Apple'ın yetkili servislerde sağlam parçaları bile değiştirerek kullanıcılara daha fazla tamir ücreti ödettiği dile getirildi.

Başta Apple olmak üzere pek çok markanın başvurduğu "yüksek tamir ücreti" kullanıcıların canını sıkıyor. Bu konuda araştırma yapan ekipler Apple'ın garanti kapsamında yaptığı hileyi ortaya çıkardı. Tamire gerek olmayan parçaları değiştirerek kullanıcılarından fazla tamir ücreti alan şirketin absürt fiyatlar sunduğu da ifade edildi.

Yalnızca 50 dolara tamir edilebildiği ifade edilen bir MacBook için 700 dolar isteyen Apple'ın iPhone tamirlerinde de aynı stratejiyi izlediği belirtildi. Konu hakkında araştırma yapan CBS News'in belirttiğine göre ekranı çalışmayan bir MacBook için 1200 dolar isteyen Apple'ın aslında ücretsiz tamir yapabileceği ortaya çıktı. Bilgisayar içindeki bir pindeki sorunu düzeltmek yerine üst seviye ücretler çıkaran Apple'ın eleştirilere maruz kaldığını belirtmek lazım.

Kullanıcılar "Tamir Hakkı" İstiyor

Apple'ın yaptığı bu hileli oyun ABD'de uzun süredir tartışılan ''tamir hakkı'' tartışmasını da tekrardan başlatmış durumda. Pek çok teknoloji kullanıcısı tamir hakkı kapsamında kendi ürünlerini tamir etmek istiyorken aynı zamanda garanti kapsamından da çıkmamasını arzuluyor. Fakat şirketlerin buna sıcak bakmadığını söylemek gerekiyor.

Peki ya siz Apple'ın fazladan tamir ücreti çıkarması hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle paylaşın.