Apple, Google, Facebook ve Twitter Nepal Depreminde Yardıma Koştular

Apple, Google, Facebook ve Twitter Nepal Depreminde Yardıma Koştular

Can kaybı sayısının on binleri bulacağı tahmin edilen Nepal depreminden sonra tüm dünya Katmandu’ya yardım yağdırıyor. Facebook, Apple ve Google gibi dev teknoloji şirketleri bu yardımlarda başı çekiyorlar.

Apple, Google, Facebook ve Twitter Nepal depremi sonrasında tüm teknolojik olanaklarını Nepal’deki depremzedeler için kullanıyorlar. Özellikle Nepal’de Google yöneticilerinden biri olan Dan Fredinburg’un vefat etmiş olması, Google için bu olayı daha anlamlı ve üzücü kılıyor. Nepal’de Everest’e tırmanırken deprem esnasında düşen bir çığın altında kalan Fredinburg, Project X departmanı mühendislerindendi. 

Apple depremzedelere iTunes gelirlerinin neredeyse yüzde yüzünü bağışlıyor. Amerikan Kızıl Haçı ve UNICEF ile ortak bir kampanyaya giren iTunes, belli bir süre boyunca iTunes gelirlerinin hepsini bu iki kurumun fonlarına aktaracak.

Google doğal felaketlere özellikle depremlere karşı son derece duyarlı. 2010 yılında yaşanan 8.1 şiddetindeki Şili depreminde de yardım konusunda teknolojik ve finansal destek sağlamıştı. Nepal depreminde de yine elektronik bir kayıp kayıt masası kuran Google, yakınlarını arayanları bu noktada güncellenen bilgiler ve haritalarla desteklemeye devam ediyor. 

Google, Nepal depremi için de bir kriz yönetimi sayfası oluşturarak daha evvel "Kişi Bul" olarak bildiğimiz sistemi, gelişmiş bir şekilde ve güncellenmiş haliyle kullanıyor. Bu sayfaya aranan bir kişinin adını girildiğinde, o kişinin yaralı olup olmadığı, hangi hastanede olduğu, vefat ettiği ya da durumunun iyi olduğuna dair haberler listeleniyor. Google bu sayfayı İngilizce ve bölgede konuşulan tüm dillerde yayınlıyor.

Öte yandan Facebook, geçen sene tanıttığı uygulaması "Safety Check" uygulamasını Nepal için kullanıyor. Bu uygulama ile depremin nerede olduğunu, hangi bölgeleri etkilediğini detaylı ve her dakika güncel bilgilerle görerek aileler yakınlarının durumlarını takip edebiliyorlar.

Türk Uydusu Göktürk-1 Uzaya Çıkmaya Hazır

Google, Project Fi ile Artık Resmen Wi-Fi Telefon Operatörü

Facebook Hello’dan Geçen Yıl Ölen Arkadaşı Arayınca Şok Oldu

YORUMLAR