Apple, Google ile Rekabetinden Hiç Memnun Değil

Apple, Google ile Rekabetinden Hiç Memnun Değil

Mac bilgisayarların ve iPad tabletlerin genel olarak Google ürünlerinden çok daha pahalı oldukları bir gerçek. Bu durum ise Apple CEO’su Tim Cook’u rahatsız ediyor çünkü pek çok eğitim kurumu, Apple ürünlerini tercih etmek yerine Chromebook’ları kurumlarında kullanmaya başlamışlar ve öğrencilerin bu cihazlar vasıtasıyla bazı gerekli işlemleri yapmalarını sağlamışlar. Tabii ki Cook ile gerçekleştirilen ropörtajın daha fazla detayı da mevcut. Hemen bu detaylarla devam edelim.

Cook’un belirttiğine göre, Chromebook cihazlar çok uygun fiyatlı olarak geliyorlar ve öğrencilerin bilgisayarlar üzerinde gerçekleştirdikleri testlerin sunulması için basit ve ucuz bir yöntem ortaya koyuyorlar. Dolayısıyla Cook’un Chromebook ve benzeri ucuz cihazlar hakkında “test makinesi” yakıştırması yapması her ne kadar garip olsa da bir nebze doğru.
Bu konuda kendi ağzından çıkan kelimeleri direkt aktarmak gerekirse;

“Testler öğrenmenizi sağlamazlar. Biz, öğrencilerin öğrenmesine, öğretmenlerin de öğretmesine yardımcı olmaya çalışıyoruz, ama testler, onlar olmaz. İnsanlar için bütünsel çözümler yaratan ürünler hazırlıyoruz ve bu durum çocukların farklı düzeylerde nasıl yaratıp etkileşime gireceklerini öğrenmelerini sağlıyor.”

Bu şikayetin temel sebebi ise elbette Apple’ın eğitim kurumlarına oldukça büyük indirimler yapması ve ürünlerini çocukluk döneminden itibaren kullandırma isteği. Lakin son yapılan araştırmalar 2015 sonunda ABD’deki tüm eğitim kurumlarındaki Chromebook sayısının diğer tüm cihazların toplamını aşacağını gösteriyor.

Önümüzdeki günlerde bu rekabet hakkında Apple nasıl bir politika izleyecek birlikte göreceğiz.

Google Maps, Apple Maps'e Karşı iPhone'da Tam Bir Hezimete Uğradı

YORUMLAR