Apple, Google'ın Yapay Zeka Başkanını İşe Aldı

Apple, Google'ın Yapay Zeka Başkanını Çaldı

Apple, Google'ın AI (Yapay Zeka) ve Arama Başkanı John Giannadrea'yı işe aldı. Giannadrea, Cupertinolu şirketin makine öğrenimi ve AI stratejisini yönetecek.

Yapay zeka teknolojilerinde Google'ın gerisinde kalmakla suçlanan Apple, bu durumu tersine çevirecek çok önemli bir hamle yaptı. Google'ın AI ve Arama Başkanı John Giannadrea'yı işe aldığını açıklayan Cupertinolu şirket, Giannadrea'nın Apple CEO'su Tim Cook'a doğrudan rapor veren 16 yöneticiden biri olacak.

Geçtiğimiz günlerde haber sitesi The Information, Giannandrea'nın Google'daki görevinden istifa edeceğini ve yerine 19 yaşındaki Google uzmanı Jeff Dean'in geçeceğini belirtmişti. 

ABD'li mühendis, 2010 yılında CTO (Baş Teknoloji Yöneticisi) olarak görev yaptığı MetaWeb'in Google tarafından satın alınmasıyla birlikte internet devine katılmıştı. Son yılların en başarılı startup'larından bir tanesi olarak gösterilen MetaWeb, Google'ın yapay zeka araştırmalarında önemli bir yol katetmesini sağlamıştı. 

Siri'ye yeni bir çehre kazandırmak ve yapay zeka yarışında rakiplerinin önüne geçmek isteyen Apple, çareyi John Giannadrea'yı işe almakta buldu. Amazon'un Alexa ve Google'ın Asistan'ından 'yetenek' anlamında çok geride olan Siri, Cupertinolu şirkete yönelik eleştirilerin kalbinde yer alıyor. 

Apple'ın makine öğrenimi ve AI stratejisini yönetecek olan Giannadrea, şirketin bu kulvardaki hızını önemli ölçüde artıracaktır. Apple, geçtiğimiz sene yapay zeka alanındaki çalışmalarını geliştirmek için Carnegie Mellon'ın en önemli profesörlerinden Russ Salakhutdinov'u işe almıştı.

YORUMLAR