Apple, Harita Uygulamasının Yöneticisini de Kovdu

Apple, Harita Uygulamasının Yöneticisini de Kovdu

Apple, uzun süreli bir çalışanı olan, şirketin harita hizmet sorumlusunu görevinden uzaklaştırdı.

Yeni bir rapora göre Apple, hâlâ tartışmalı olan haritalama yazılımından sorumlu yöneticisinin işine son verdi. İsimini gizleyen kaynaklar, Apple’ın Kıdemli Başkan Yardımcısı Eddy Cue’nun, iOS için harita yazılımı üretmekten sorumlu olan Richard Williamson’ı işten kovduğunu bildirdi. Cue, geçen ay harita üretiminin yönetimini devralmıştı.

Williamson tüm bunlardan önce, Steve Jobs’ın  NeXT Bilgisayarı’nda görev almıştı ve 2001’den bu yana Apple’ın bünyesinde bulunuyordu. LinkedIn profiline göre aldığı en son görev, Apple'ın iOS hizmetleri ekibinin kıdemli direktörü olmaktı. Williamson, orijinal iOS uygulaması için Ekim ayında şirkete verilen dahil olmak üzere, çok sayıda Apple patentini listeledi.

Apple yorum yapma yönündeki istekleri şu ana kadar cevaplamış değil.

Apple’ın harita uygulaması, iOS 6’nın bir parçası olarak Eylül ayında kullanıcılara sunulmuştu. Yepyeni görüntüsünün yanında en belirgin özelliği ses komutlarına yanıt veriyor olmasıydı. Fakat bazı verilerin ve diğer eksikliklerin doğruluğu için Google destekli harita uygulaması ile karşılaştırıldığında resmen ateş altında kaldı.

Çıkışından kısa zaman sonra ve sonraki incelemede Apple CEO’su Tim Cook, yazılım için özür dileyerek iyileştirmeler yapılacağını vaat etti. iOS yazılım şefi Scott Forstall ise özür dilemeyi reddetmişti ve o da işten kovulmuştu. 

Dış kaynaklar, şirketin “haritalama teknolojisi uzmanları”na gideceğini söylüyor. Hatta Apple’ın, geliştirmeleri hızlandırmak amacıyla TomTom ile çalışacağı iddia ediliyor.

YORUMLAR