Apple Hissedarları Tesla Motors'u Satın Almak İstiyorlar

Apple Hissedarları Tesla Motors'u Satın Almak İstiyorlar

Apple Watch’un tanıtımıyla berber teknoloji gündemine oturan Apple CEO’su Tim Cook hissedarların baskısına maruz kalıyor. Apple’ın araba yapma projesini anlamsız bulan birçok hissedarlar farklı bir fikir ortaya attılar.Tesla’nın elektrikli araba piyasasında ki hızlı yükselişi ile beraber Apple’ın bu konuda bir atılım yapmak istemesi aynı döneme denk düşüyor. Tesla’nın CEO’su Elon Musk ve Apple’ın CEO’su Tim Cook birbirleriyle etkileşecek herhangi bir işe imza atmış değiller. Ancak Silikon Vadisi çıkışlı Tesla Motors ile Cupertino menşeli Apple’ın bir araya gelmemeleri diye bir şey kesinde değil.

Apple hissedarları şirketin Elon Musk’un Tesla’sına yetişecek zamanı ve gücü olmadığına karar vermiş olmalılar ki, Tim Cook’u elektrikli araba yapmaktan vazgeçirmeye çalışıyorlar. Sundukları çözüm ise karmaşık değil. Eğer Apple bir araba yapmak istiyorsa kendini yormasın, orada yapan biri varsa gidip onu satın alsın mantığını güdüyorlar.

Bu mantıktan hareket eden hissedarlar Tim Cook’u çapraz ateşe aldılar. Apple’ın Tesla’yı satın alarak elektrikli araba piyasasında yer edinmiş bir markayla devam etmeye Apple CEO’sunu ikna etmeye çalışıyorlar. Tim Cook bu baskılara karşı her zamanki gülümsemesini takınıp 'Ben daha ciddi düşünüyorum' diyor.  

Apple'ın kasasında 180 milyar dolar nakit var. Cüzdanı Tesla'yı satın alabilecek kadar sağlam görünüyor olsa da Tim Cook, son 16 ayda 20 kadar firmayı sessizce satın aldıklarını ve daha çok yetenek ve farklılık aradıklarını ifade ediyor. 

Tesla Model S Fotoğrafları

En Hızlı Tesla Modeli Ortaya Çıktı: Tesla D

Tesla Roadster 3.0 Prototip Fotoğrafları

YORUMLAR