Apple Hisseleri, 2 Günde Yaklaşık Yüzde 7’lik Bir Düşüş Yaşadı

Apple Hisse Düşüşü

Akıllı telefon sektörünün öncülerinden ünlü Amerikan teklonoji firması Apple, son 2 günde büyük değer kaybına uğradı. Son 2 günde şirketin hisseleri yaklaşık %7’lik bir düşüş gösterdi.

Geçtiğimiz Çarşamba gününü 177,84 dolardan kapatan New York Borsası’ndaki Apple hisseleri, Perşembe gününden itibaren ise düşmeye başladı. Şirketin hisseleri, ilk olarak Perşembe günü %2,8’lik bir kayıp yaşadı ve hemen ardından Cuma günü de %4,1’lik bir kayıp daha yaşadı. Apple hisseleri, böylece son 2 günde %6,9’luk bir değer kaybına uğramış oldu. Bu 2 günlük süreçte şirketin piyasa değerinde de düşüş gözlendi. Şirket piyasada 63,3 milyar dolarlık bir kayıp yaşadı ve piyasa değeri 928,7 milyar dolardan 865,4 milyar dolara geriledi.

Uzmanlar bu durumla ilgili olarak, Apple’ın tedarikçilerinden biri olan ve Apple’a çip üreten Tayvanlı Taiwan Semiconductor Manufacturing firmasının Perşembe günü yaptığı açıklamaya dikkat çekiyor. Taiwan Semiconductor Manufacturing yaptığı açıklamada, mobil sektörden gelen çip talebinin zayıf olduğunu belirtmişti.

Zayıf çip talebi nedeniyle Apple’ın satışlarının da beklentilerin altında kalabileceğini belirten uzmanlar, Apple'ın en son akıllı telefon modeli olan iPhone X satışlarının, bu yılın ilk çeyreğinde piyasa beklentilerinin altında gelmesi ihtimaline dikkat çekiyorlar. Yatırımcıların da bu nedenlerden dolayı Apple hisselerine karşı satış pozisyonu aldığı belirtiliyor.

Apple, şirket bilançolarıda iPhone modellerinin ayrı ayrı satış verileri yerine, tüm modellerin toplam satış rakamlarına yer veriyor. Şirket, bu yılın Ocak-Mart dönemine dair net kar ve gelirini 1 Mayıs'ta açıklayacak.

YORUMLAR