Apple iCloud Sızıntısını Araştırdığını Söyledi

Apple iCloud Sızıntısını Araştırdığını Söyledi

iCloud sızıntısı bulut depolama sistemlerine duyulmaya başlanan güveni yerle bir etti. iPhone kullanıcıları internette iCloud senkronizasyonunu iptal etmenin yollarını araştırmaya başladı. Olay karşısında Apple ise sakinliğini koruyor.

Bu yıla damgasını vuran olaylardan biri olarak tarihe geçen, teknoloji sektörü kadar magazinin de ilgilendiği, dünyanın en yaygın kullanıcı ağına sahip iPhone'un bulut depolama hizmeti iCloud'un hack haberinin etkileri hala yankılanırken, Apple olayla ilgili açıklamayı teknoloji portallarının ulaşabildiği sözcüleri aracılığıyla yaptı. Sorunun nereden kaynaklandığını derin bir şekilde araştırdıklarını söyleyen Apple sözcüsü, kullanıcı gizliliğini ciddiye aldıklarını, sadece bazı hesapların başına geldiği sözlenen sızıntı hakkında raporları incelediklerini belirtiyor.

Sızıntı konusunda pek çok teori ortaya atılmaya başlandı. Özel hayatı ifşa olan ünlülerin iki adımlı doğrulama kullanmadıkları için buna maruz kaldıkları;  çevrimiçi depolama servisinin “Find My iPhone” özelliği yüzünden saldırıya karşı savunmasız hale geldiği; iCloud hesaplarına otomatik saldırı düzenlediği bilinen ve GitHub'da iBrute olarak yer alan programla bağlantısının bulunabileceği en yaygın teoriler olarak karşımıza çıkıyor. The Guardian ise güvenlik uzmanlarının olaya farklı açıdan baktığını belirtiyor. Bazı uzmanlar internet ortamına yayılan fotoğrafların bir hacker tarafından bir süredir bir makineye depolandığı, başka bir korsanın bu makineye girmeyi başararak fotoğrafları servis ettiği ihtimali üzerinde duruyor. Fotoğrafların en eskisinin Aralık 2011, en yenisinin 14 Ağustos tarihli olması bu olasılığı güçlendirir nitelikte.

Apple yetkilileri elimizden geleni yapıyoruz demekle yetinirken, olayın kendilerine de dokunacağı korkusunu yaşayan pek çok ünlü tepkilerini dile getiren Tweetler atmaya, sızıntıyı kınamaya başladı ve bir an önce varsa güvenlik açığının kapatılmasını istedi. Belki de Binali Yıldırım'ın bulut hakkında dediklerini ciddiye almalıyız; “Bu bilişime fazla kafa yorarsan, sıyırırsın.”. Olayın kaosa dönüşmeden çözülmesini diliyoruz.

iPhone'unuzu başkalarından nasıl koruyabilirsiniz?

YORUMLAR