Apple, İlk Çeyrekte 51 Milyon iPhone Sattı

Apple, İlk Çeyrekte 51 Milyon iPhone Sattı

Söylendiğinde göze çok fazla gelmemesine rağmen Apple, 2014 yılının ilk çeyreğinde 51 milyon adet iPhone satışı gerçekleştirerek büyük bir başarıya imza attı. Buna rağmen şirketin hissedeleri düşüş yaşamaya devam ederek toplamda yüzde 5'lik değer kaybına uğradı.

Yılın tek bir çeyreğinde 50 milyondan fazla ürün satmayı başaran ilk firma olan Apple, geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde 47.8 milyon adet iPhone satışı gerçekleştirmişti. Bu yılın ilk çeyreğinde satılan 51 milyon adet iPhone olmasına rağmen, analistlerin beklentileri daha yüksek satış rakamlarını gösteriyordu. Bu nedenle iPhone satışları istenilen seviyede gerçekleşmedi diyebiliriz.

Apple'ın CEO'su Tim Cook yeni yıla girmeden yaptığı açıklamada, Ocak ayının iPad için çok farklı olacağını söylemişti. Tim Cook'un söyledikleri de doğru çıktı diyebiliriz. Geçen yılın ilk çeyreğinde 22.9 milyon olan iPad satışları da, 26 milyon adete çıktı.

Analistlerin tahminlerine göre ilk çeyrekte 55 milyon iPhone satışı bekleniyordu. Yaklaşılmasına rağmen bu rakam yakalanamadı ve 51 milyon adet iPhone satışı gerçekleştirildi. Tek bir çeyrek içerisinde 50 milyon adet ürün satışı gerçekleştirmeyi başaran Apple, büyük bir başarıya imza atarak rakiplerine karşı sahip olduğu üstünlüğü korumaya devam ediyor. Fakat tüm bu satış başarılarına rağmen şirketin hissedeleri bir süredir değer kaybetmeye deva ediyor ve bu değer kaybı toplamda yüzde 5'i bulmuş durumda.

Apple veya iPhone ve iPad ürünleri hakkındaki fikirlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

LG G Pro 2 Önümüzdeki Hafta Tanıtılacak

YORUMLAR