Apple iMac 27 İnç Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Apple iMac 27 İnç Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Apple'ın 16 Ekim 2014 Lansman çalışmasının öne çıkan ürünleri arasında herkesin uzun zamandır beklediği yeni iMac de yer aldı. Apple'ın mobil cihazlarında kullandığı retina ekran teknolojisinin masaüstü bilgisayarlarına ilk kez adapte olduğu bu yeni cihaz tam tamına 27 inç ekran boyutuna 5K çözünürlük sunuyor. Bu çözünürlük bir önceki iMac modelinden tam 2 kat fazla.

Yeni iMac modelinin devasa ekranı 14.7 Milyon piksel barındırırken 5120 x 2880 piksele sahip. Dünyanın en yüksek çözünürlüklü ekranı olarak iddialı bir çıkış yapan Apple'ın yeni masaüstü bilgisayarı günümüzün en yüksek standartı olan 4K çözünürlüğü de geride bırakan bir adım attı. Bu ekranı yaratabilmek için ise yepyeni bir yola başvurlup materyal olarak oksit TFT seçildi. Bunun üzerine kurulan retina iPad teknolojisi sayesinde pikselleri sıklaştırarak daha keskin görüntü elde etmek mümkün oldu.

Bir mühendislik harikası olarak tanıtılan ürün sadece 5mm kalınlığa sahip. 27 inçlik masaüstü modeli iMac, tanıtılır tanıtılmaz piyasadaki en cazip bilgisayarlarların arasına girdi bile. Yüksek ekran çözünürlüğü, ayrı monitör kullanmayı tercih eden profesyonel fotoğrafçılar ve görsel tasarımcıları bile kandıracak kadar başarılı bir performans sergiliyor.

Öte yandan, yeni çözünürlük standartlarıyla birlikte akla gelen ilk sorulardan bir tanesi de kullanılacak olan grafik kartıydı. Apple'ın Nvidia'dan vazgeçip AMD ile çalışağına dair söylentiler dolaşıyordu. Lansman gününde söylentiler doğru çıktı ve Mac Pro modelinde de olduğu gibi grafik kartı için AMD tercih edildi. AMD Radeon R9 295 kullanan modeli 295X modeline yükseltmek mümkün. 8 GB RAM kullanan iMac'in işlemci için tercih ettiği model ise Intel 3.5 GHz 4 çekirdekli i5. İşlemciyi de 4 GHz bir modele yükseltmek mümkün. Standart modelin hızı 3,5 Teraflop.

Thunderbolt 2'yi desteklecek olan iMac'in satış fiyatıysa 4K ekranlarla benzer fiyatlarla satışa çıkıyor. Sunmuş olduğu daha kaliteli görüntü ve üstüne üstlük yanında getirmiş olduğu masaüstü bilgisayar ile birlikte yeni iMac 2,499 dolara satışa çıktı. Evet, satışa çıktı diyoruz çünkü iMac, lansman ile birlikte resmi olarak satışa sunuldu.

Apple iPad Mini 3 Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi

iPad Air 2 Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi

YORUMLAR