Apple’ın A12 Yonga Seti Daha Hızlı ve Daha Verimli Olabilir

Apple A12 Chipset

Apple’ın muhtemelen 2018 iPhone ve iPad modellerinde yer alacak olan A12 yonga seti, önceki nesil yonga setlerine göre daha hızlı ve daha güçlü olabilir. Peki tam olarak ne kadar daha hızlı olmasından bahsediyoruz? Görünüşe bakılırsa yeni yonga seti, %20 daha hızlı ve %40 daha verimli olacak. Ancak tüm bunlar kesinlik kazanmış değil ve her şey yalnızca spekülasyondan ibaret olabilir.

TSMC’ye göre, geçen yıl ürettikleri yonga setlerini 10nm’lik işlemcilerden üretmişlerdi ancak bu yılki yonga setlerini 7nm’lik işlemcilerden üretmeyi hedefliyorlar. Şirket bu geliştirme sayesinde, “10nm FinFET işlemcinin, 7nm FinFET işlemciye göre, 1.6 kat daha yoğun işlem yapabildiğini, %20 daha hızlı olduğunu ve %40 daha az enerji düşümüne sebep olduğunu” söylüyor.

TSMC tüm bu yeniliklerle ilgili açıklamalarında, tabii ki Apple’dan hiçbir şekilde bahsetmiyor. Ancak TSMC’nin Apple’ın ana tedarikçilerinden biri olması, tüm bu geliştirmelerin A12 yonga setinde de yer alması için önemli bir sebep. Ancak yine de bu geliştirmeler, birçok firmanın zaman zaman yaptığı doğal geliştirmeler olduğu için, A12 yonga setinde bu geliştirmelerin yer alacağının bir garantisi bulunmuyor.

Apple’ın, yeni iPhone modellerini bu yılın sonlarına doğru, muhtemelen Eylül ayı civarında tanıtması bekleniyor. Bu da demek oluyor ki, A12 yonga setinin ne kadar geliştirildiğini tam olarak anlayabilmemiz için bir süre daha beklememiz gerekiyor.