Apple'ın En Popüler Telefonu iPhone XR Mı Olacak?

Apple Analisti iPhone XR Tahmini 1

Apple Cuma gününden itibaren iPhone XR modelinin ön siparişlerini almaya başlayacak. Bu yıl piyasaya sürülen tüm iPhone’lar arasında en uygun fiyata sahip olan iPhone XR, bu bakımdan firmanın beklentilerini de bir hayli yükseltiyor.

ABD’de 749 dolardan (4344 TL) satışa sunulan iPhone XR, uzun zamandır Apple’ın süper iPhone döngüsündeki potansiyel bir katalizör olarak tanımlanıyordu. Çünkü iPhone XR, alışıldık iPhone döngüsüne göre daha uygun fiyatıyla fark yaratıyor ve yüksek fiyatlardan dolayı yeni iPhone modellerine geçiş yapamayan kullanıcılara, yeni nesil donanım ve yazılımlardan oluşan yeni cihazlara kavuşma imkanı tanıyor.

iPhone XR’ın popüler olması ve çok sayıda satış yapılması ihtimali düşünüldüğünde, bu durum tabii ki Apple için de harika olur. Peki bu gerçekten olacak mı? Ünlü Apple analisti Ming-Chi Kuo’ya göre bu sorunun cevabı evet. Hatta Kuo, iPhone XR satışlarının, geçen yılki iPhone 8 satışlarından daha büyük bir başarı elde edeceğini söylüyor.

Analist Kuo daha önce, tatil dönemindeki çeyrekte iPhone satışlarının en fazla 35 milyon olacağı yönündeki tahminini değiştirdi ve bu rakamı 38 milyona çıkardı. Çünkü Kuo, çerçevesiz ekran ve çift SIM desteği özelliklerinin giderek daha çok kullanıcının ilgisini çektiğini düşünüyor.

Apple Analisti iPhone XR Tahmini 2

iPhone XR Cuma Günü Satışa Çıkıyor

iPhone XS ve iPhone XS Max’in yüksek fiyatları göz önüne alındığında, iPhone kullanıcılarının büyük bir kısmı daha uygun fiyatlı iPhone XR’ı tercih edebilir gibi görünüyor. Fiyatı ve söz konusu özellikleri, iPhone XR’ı pazardaki en popüler ve en çok satan akıllı telefon yapabilir. Üstelik bu sayede tatil sezonu sonrasında, Apple’ın satışlarındaki düşüş miktarı sadece yüzde 25 ila 30’luk bir oranda kalabilir. Kuo’nun tahminlerine göre, aynı dönemde diğer akıllı telefon üreticilerinin satışlarındaki düşüş oranı ise yüzde 40’ları bulacak.

Eğer Kuo’nun tahminleri doğru çıkarsa, Apple yılın dördüncü çeyreğinde 83 milyon iPhone satışı yapabilir ve iPhone XR bu başarıda belirleyici bir rol oynayabilir. Kuo ayrıca, iPhone XR sayesinde iPhone satışlarında yıldan yıla yüzde 10’luk bir artış yaşanacağını söylüyor.

iPhone XR, 3D Touch özelliği olmadan, 6.1 inç LCD ekran, tek lensli bir kamera ve daha pahalı diğer iPhone modellerinde olduğu gibi Face ID (yüz tanıma) özellikleriyle birlikte gelecek. iPhone XR, Cuma günü ön siparişe açılacak, teslimatlara ise bir hafta sonra 26 Ekim’de başlanacak. Cihazın ABD’deki fiyatının 749 dolar (4344 TL) olduğunu tekrar hatırlatalım.