Apple'ın Herkesten Gizlediği Yeni Cihazı Sızdırıldı!

Dünyanın en büyük teknoloji üreticilerinden olan Apple'ın yepyeni cihazı sızdırıldı. 'Star' kod adına sahip olan yeni ürünün, şirketin bilgisayarlarından farklı bir dizide çalışacağı belirtildi. Hem iOS'tan hem de MacOS'tan izler taşıyacak olan Star'ın yeni cihaz ailesinin başlangıç ürünü olduğu söyleniyor.

Bir süredir Apple'ın bilgisayar ve mobil işletim sistemini tek çatıda birleştireceği yeni bir projesinin olduğu söyleniyordu. Ancak bu konudaki iddiaları genel anlamıyla yalanlayan CEO Tim Cook'un daha farklı bir proje üzerinde çalışıldığı öğrenilmiş oldu. Her iki işletim sisteminin belirli özelliklerini alarak farklı bir ürün ortaya koyacak olan Apple, bu ürününe Project Star adını koymuş. Laptop tarzında gelecek olan bu cihazda bir SIM kart yuvası yer alacakken suya dayanıklılık, GPS ve pusula gibi özellikler de olacak.

Ayrıca Project Star'ın 'Genişletilebilir Ürün Yazılımı Arabirimi' (EFI) adı verilen bir özelliği çalıştırdığına dikkat çekiyor. Eğer yeni cihaz EFI'yi gerçekten kullanıyorsa, bu daha çok ARM tabanlı bir dizüstü bilgisayarla karşı karşıya olduğumuz anlamına gelebilir. Yani ARM tabanlı bir MacBook, LTE gibi belli başlı yeteneklere sahip olacaktır. Aynı zamanda giriş seviyesi Macbook'a denk olacağı iddia edilen Star'ın melez bir çeşit olduğunu belirtmek gerekiyor.

Apple'ın iOS uygulamalarını Mac'e getirmenin bir yolunu bulmayı planladığı söylentileri yer alıyordu. Yeni Star projesi sayesinde bu durum gerçekleşebilecekken aynı zamanda Apple'ın bir hayli dikkat çekeceğini de unutmamak lazım. Ancak şirketin yeni cihazı hakkında henüz bir görsel bulunmuyorken bu projenin ne zaman hayat bulacağını da merak ediyoruz, takipte kalın.