Apple’ın Kilidi Kırılan İlk iPhone’u Nissan 350Z ile Takas Edildi

On yılı aşkın süredir piyasada olan iPhone için bu zamana kadar birçok haber ve hikaye çıktı. 17 yaşında bir kullanıcının iPhone’un kullanıcı kilidini kırması ve kırdığı cihazı bir Nissan 350Z ile takas etmesi en ilginç olaylardan biri.

2007 yılında Apple, AT&T (American telephony & telegraph) için sınırlı sayıda iPhone piyasaya sürdü. AT&T müşterisi olmadan satın alınamayan bu telefonun kullanıcılarından birisi de 17 yaşındaki George Hotz’du.

Apple işi ciddiye almıştı…Yeni bir ürün ve yeni bir teknoloji olduğundan şifreyi kırmak fazlasıyla zordu. Fakat GeoHot (George Hotz) bu işi hızlı bir şekilde başardı.

iPhone koruma sistemini aşabilen GeoHot’un nasıl bir yol izlediğini tüm dünya tartışırken, olay sonlandığında; Donanımsal bir sökme yöntemiyle kilidi açtığını söyledi. Tabii açıklamayı yapmasına kadar geçen sürede, bu açığı kullanarak birçok sisteme daha sızdığı öğrenildi.

Yöntemin deşifre olmasıyla Apple’ın müdahele etmesi arasındaki süreçte birçok kullanıcı daha bu tekniği denedi fakat tekniği bulan ve ilk yapan kişi Hotz’du. Bu nedenle tüm medyanın dikkatini üstüne toplamıştı. Certicell’in kurucusu Terry Daidone, Hotz’a ulaşıp kendisi için, kırılmış bir iPhone siparişinde bulundu. Hotz, bir Nissan 350Z karşılığında bu işi kabul etti ve serisinin son kırılabilen AT&T iPhone’unu Daidone’a verdi.

Genç yaşında tırmandığı kariyerine, "Jailbreak” serüveninde lekelendiğini düşündüğü adı için farklı bir yön verdi ve Google, Facebook gibi şirketler için çalışmasının ardından kendi araba otomasyon şirketi olan comma.ai yi kurdu.

Ayrıca George Hotz, iPhone gibi PlayStation 3’ü de kırmayı başarmış ve Sony ile davalık olmuştur.