Apple'ın Otonom Aracı Kaza Yaptı

Uzun süredir otonom araç sektöründe boy göstermek için çalışma yürüten Apple, Cupertino sokaklarında Lexus araçlarıyla test yapıyordu. Fakat geçtiğimiz gün gelen bilgiye göre Apple'ın otonom test aracı, Nissan Leaf ile kazaya karıştı.

24 Ağustos tarihinde yapılan kazanın kayıtlarında Apple'ın otonom aracı olarak kullandığı Lexus'un karşı şeride geçerken arkadan darbe aldığı ifade edildi. Arkadan vuran aracın 2016 model Nissan Leaf olduğu belirtilirken kazadan kimsenin yara almadığı da aktarıldı.

Apple'ın otonom araçları, otonom sürüş yeteneklerini sağlayan sensörler ve kameralarla donatılmıştır. Ancak otonom araçları henüz test aşamasında olduğu için içerisinde iki adet sürücü bulundurmanın zorunda olduğunu belirtmek gerekiyor. Şimdiye kadar 50 farklı araçla testlerine devam eden şirketin ilk defa kaza yaptığını ve bu kazada suçlunun karşı taraf olduğunu söyleyebiliriz.

Apple, Otonom Sektöründe Nasıl Bir Yol İzleyecek?

Apple her ne kadar otonom araç sektöründe çalışmalar yapıyor olsa da bunu hangi amaçla yaptığı bilnmiyor. Bazı iddialarda Apple'ın bu sensörleri, yazılımı ve kameraları başka markalara lisanslayacağı dile getiriliyorken bazı kişiler ise Apple'ın kendi donanımını oluşturmayı planladığını söylüyor. Otonom araç pazarında dev şirketlerle yarışacak olan Apple'ın ne yapmayı planladığını birkaç yıl içerisinde göreceğiz.

 

 

YORUMLAR