Apple, iOS 12’nin Yükselişini Doğruladı

Apple iOS 12 İstatistikleri

Yaklaşık bir hafta önce, Apple’ın yeni mobil işletim sistemi iOS 12’ye geçişlerin %46 civarında olduğuna dair bazı iddialar ortaya atılmıştı. Bu oran resmi bir oran değildi ancak görünüşe bakılırsa bu iddialar gerçeğe çok yakın çıktı. Çünkü Apple, Developer page’de (Geliştirici sayfası) paylaştığı verilerde iOS 12’nin iOS cihazlarının %50’den fazlasına yüklenmiş olduğunu doğruladı.

Apple’ın paylaştığı verilere daha yakından bakarsak; iOS 12, güncellemeye uygun tüm uyumlu iOS cihazlarının %50'sine yüklenmiş durumda. Veriler ayrıca, son dört yılda Apple’ın tanıttığı cihazların %53’ünün de şu anda iOS 12 ile çalıştığını gösteriyor.

iOS 12’ye geçiş oranlarına bakıldığında, iOS 12’nin benimsenme açısından iOS 11’i gerçekten de geride bıraktığı görülüyor. iOS 11’in %50 kullanım oranına ulaşması, iOS 12’ye kıyasla bir ay daha uzun sürmüştü. Aslında iOS 11’in hesap makinesi hatası ve otomatik doğrulama hatası gibi garip hatalarla dolu olması göz önüne alındığında bu durum çok da şaşırtıcı değil.

iOS 12’nin daha eski cihazlarda da iyi bir performans sunması, benimsenmesine katkı sağlamış gibi görünüyor. Tabii ki iOS 12 de kusursuz bir mobil işletim sistemi değil, bazı hatalar burada da var fakat bu hataların büyük bir çoğunluğu, günlük kullanımda neredeyse hiçbir zorluk yaşatmıyor.