Apple, iOS 6 Hüsranında Faturayı Kesti

Apple, iOS 6 Hüsranında Faturayı Kesti

Wall Street Journal’ın haberine göre, iOS biriminde kıdemli başkan yardımcısı olan Scott Forstall görevinden alındı. Bu kararın bizzat Tim Cook tarafından verildiği söyleniyor. Forstall, bugüne kadar hep, bir yıl önce hayatını kaybeden Steve Jobs’ın yerini dolduracak adayların arasında gösteriliyordu.

Gelen haberlere göre, Forstall’ın görevden alınmasının sebebi, Apple’ın yeni nesil işletim sistemi olan iOS 6’nın harita uygulamasında yaşanan sorunların ardından özür dilemeyi reddetmesi. Apple’a 15 yıldır hizmet eden Forstall’ın 2013 yılında şirketi terk edeceği bliniyor.

Wall Street Journal’da yer alan haberin devamında, Forstall’ın Apple’da bulunduğu zaman boyunca, şirketin kültürü ile hiç bağdaşamadığı bilgisi veriliyor. Şu an şirketin yönetim biriminde zaten bir gerilimin mevcut olduğunu yazan gazeteden Forstall’ın, Steve Jobs ile olan yakınlığını kullandığını ve üst düzey yöneticilerden de kendisi hakkında hep şikayet geldiğini öğreniyoruz. Buna göre, Forstall’ın, iOS işletim sisteminin geliştiricilerine, onları rekabet ortamına sokmak amacıyla, “ekibin büyük fikirler geliştirmek üzerine pek çalışmadığını” ifade eden bir e-posta atması şirkette tüm gözlerin Forstall’a çevrilmesine sebep olmuş.

Forstall, 2013’te yerini Craig Federighi’ye bırakacak ve sonra Tim Cook’un danışmanlığını yapmayı sürdürecek.

New York Times; Apple’dan son zamanlarda sık sık duyulan işten çıkarmaları, şirketin mobil yazılım ve perakende alanında yapmak istediği değişimlere bağlıyor. Ayrıca şirketin, yönetimde yaptığı değişiklikler sonucunda ayrı birimlerin birbiri ile daha uyumlu çalışacağı söyleniyor.

YORUMLAR