Apple iOS 8'in Kullanım Oranı Yüzde 72'ye Ulaştı

Apple iOS 8'in Kullanım Oranı Yüzde 72'ye Ulaştı

Akıllı cihaz üreticisi Apple, kendi cihazlarına özel olarak geliştirdiği iOS işletim sisteminin dağılımı ve sürümleriyle ilgili birçok veri paylaştı. Bu açıklamayla birlikte, şirketin en son yayınladığı mobil işletim sürümü iOS 8'in, Apple cihazların %72'sinde çalıştığı ortaya çıktı.
Apple'ın mobil cihazlarının çoğunluğunun iOS 8 kullanması, şirketin kullanıcılarına verdiği desteğin boyutlarını gösteriyor. Bir önceki işletim sistemi iOS 7 %25 oranında kalırken, %3 gibi çok küçük bir oran hala eski iOS sürümlerini kullanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz ay %68 olan iOS 8 dağılım oranı bir ay gibi bir sürede %4 artış göstermiş durumda.

27 Ocakta iOS 8.1.3'ü yayınlayan Apple, bu sürümle iOS 8'deki birçok hata ve sorunu çözmüştü. Mobil işletim sistemi güncellemeleri, son kullanıcılar için bazen çok önemli olabiliyor. İşletim sisteminde bir süre sonra ortaya çıkan güvenlik açıkları ve bazı sistemsel hatalar güncellemelerle çözülmekte. iOS'un Android karşısındaki en büyük kozlarından birisi olan güncelleme ve destek kısmı, şirketi başarıya ulaştıran etkenlerden biri, zira 1 aylık Android telefona bile güncellemenin yayınlanması aylar sonrasını bulabiliyor. Apple yakında 8.2 numaralı iOS sürümünü de yayınlamaya hazırlanıyor, çıkış tarihinin ise mart ayı olacağı düşünülüyor.

YORUMLAR