Apple, iOS 9'u Tanıttı!

Apple, iOS 9'u Tanıttı!

Apple'ın her yıl düzenleyerek bir çok yenilik ve değişim açıkladığı WWDC etkinliği bugün San Francisco'da hızlı bir şekilde başladı. Art arda bombaları patlatan Apple, her yıl olduğu gibi beklenilen bir çok yeniliği açıklamış durumda ama şüphesiz en çok öne çıkan noktalardan bir tanesi ise iOS 9'un tanıtımı.

Apple'ın iPhone ve iPad gibi mobil cihazları üzerinde kullandığı işletim sistemi olan iOS, son versiyonu olan iOS 8'den sonra iOS 9 geliyor. Peki iOS 9 ile birlikte iPhone ve iPad kullanıcılarını neler bekliyor? Hemen yanıtlayalım.

iPhone ve iPad kullanıcılarının uzun süredir sitem ettiği batarya ömrü, iOS 9 ile birlikte düzelecek gibi görünüyor. Elbette çıkmadan konu hakkında detaylı bilgi sahibi olamayız fakat, Apple yaptığı açıklama ile iOS 9'un performans ve batarya ömrü açısından geliştirildiğini açıkladı.

Diğer yandan ise iOS 9, bazı akıllı özellikler ile birlikte gelecek. Bu özelliklerden bir tanesi Google'ın Google Now ile verdiği servisin Siri'ye entegre edilmesi. Böylelikle Siri, iOS 9 ile birlikte siz daha ulaşmak istediğiniz bilgiyi aramaya başlamadan tahmin etme yeteneği kazanacak. Örneğin sizi arayan fakat numarasını tanımadığınız bir kişi ise, iOS 9 e-posta bilgilerinizi gözden geçirerek eğer numaraya bulabilirse, arayanın da kim olduğunu size gösterecek. Alışkanlıklarınızı daha başarılı analiz ederek, belirli sürelerde gerçekleştirdiğiniz aktiviteleri takip ederek size daha güzel hizmet sunacak olan iOS 9, spor yaparken ya da sabah alarm ile uyanırken kullandığınız iPhone ya da iPad özelliklerini siz daha ayar yapmadan size sunuyor olacak.Tabi şu an bu özellikler sadece açıklananlar. iOS 9 ile birlikte direkt olarak çıkıp çıkmayacakları ya da ne gibi değişiklikler yaşanacağını zaman geçtikçe daha net göreceğiz.

iOS 9 ile birlikte kullanıcıların yapabileceği bir diğer işlem ise web sitelerini notları arasından direkt olarak paylaşımda bulunabilecek olmaları.

Daha bir çok ufak tefek detayın açıkladığı iOS 9'u ile muhtemelen sonbaharda tanışacağınız. iOS 9 hakkındaki ilk görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Güncelleme 1: Apple hala süren WWDC etkinliğinde iOS 9 ile birlikte iPad sahiplerinin daha rahat ve gelimiş bir multitasking yani birden fazla işi aynı anda yapabilme özelliğine sahip olacağını duyurdu. Böylelikle uygulamaları rahat rahat açarak işlemlerinizi aynı anda gerçekleştirebileceksiniz.

Güncelleme 2: iOS 9 Çıkış Tarihi - iOS 9'un tanıtımında ilk olarak ne zaman çıkacağı netlik kazanmamıştı. Fakat daha sonra Tim Cook, iOS 9'un test sürecinin tüm kullanıcılar için Temmuz ayında başlayacağınız duyurdu. Temmuz ayından itibaren iOS 9 beta sürümünü indirerek test etme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Küçük iPhone Tutkunlarına Müjde, 4 inçlik iPhone 6c Geliyor

YORUMLAR