Apple, Iowa'da Veri Merkezi Kuracak

Apple, Iowa'da Veri Merkezi Kuracak

Dev teknoloji şirketleri, veri merkezlerini Iowa'ya taşımaya devam ediyor. Daha önce Google ve Microsoft şirketleri Iowa'ya yatırım yaparken şimdi de Apple atağa geçmiş durumda. Apple, Iowa'da veri merkezi kurmak için yaklaşık 1375 milyar dolar harcayacağını açıkladı.

Apple'ın veri merkezi yapımının önümüzdeki yıl başlaması hedefleniyor ve Apple bunu 2020'de çevrimiçi bir merkez haline getirmeyi planlıyor. Ancak büyük şirketlerin veri merkezi kurmak için Iowa’yı seçmesi sürpriz değil. Eyaletteki teşvik sistemine göre Apple, eyaletten 210 milyon dolar para alacak. İnşaat sırasında yüzlerce kişinin çalışacak ve veri merkezi faaliyete geçtikten sonra 50 kişi tarafından işletilecek. Çalışanların ücretleri de belirlenmiş durumda. Veri merkezindeki minimum ücret, saat başına 29 dolar olacak.

Teknoloji şirketlerinin Iowa’yı tercih etmesinin bir diğer nedeni de eyalette yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriğin yüzde 40 oranına ulaşmış olması. Böylece şirketler veri merkezlerinin yarattığı karbon izini minimum seviyede tutmayı başarırken, uygun fiyatlı elektrik kullanma şansını da elde ediyorlar.

Ayrıca Iowa bölge valisi Reynolds, Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında, "Burayı keşfetmek ve bilgi tabanlı ekonomide Iowa'nın yerini güçlendirmek için diğer teknoloji şirketlerine katıldıkları için teşekkür ederiz" ifadelerine yer verdi.

Apple’ın Sürücüsüz Otomobil Teknolojisinde Yeni Gelişme

Apple, İnternet Sitesindeki Gizli İlanı Bulan Kişiyi İşe Alacak!

YORUMLAR