Apple, iPhone 6'daki Bu Sorunu En Başından Beri Biliyormuş

Kullanıcılar tarafından iPhone 6 ve 6 Plus hakkında gelen en büyük şikayet, cihazın kolayca bükülüyor olmasıydı. iPhone 6 serisinin bu sorunu hakkında yeni bilgiler ortaya çıktı. Aslında Apple'ın iPhone 6 üretiminden beri kolayca bükülebileceğini bildiği ancak buna rağmen üretime devam ettiği dile getirildi.

ABD Bölge Mahkemesi yargıcı Lucy Koh tarafından başlatılan davada Apple'ın kullanıcılarını kandırdığı ifade ediliyor. iPhone 6'nın, iPhone 5s'e göre yüzde 3.3 oranında daha dayanıksız olduğu ortaya çıkarken iPhone 6 Plus'ın ise yüzde 7.2 civarında bükülmeye yatkın olduğu belirtildi. Bunları bile bile 6 serisini piyasaya sunan Apple'ın mahkemesi henüz sonuçlanmış değil.

Konu hakkında yargıç Lucy Koh "Apple'ın bu kolay bükülmeyi bildiğini ancak yine de herhangi bir şey yapmadı" şeklinde konuştu. Koh, iPhone 6 serisindeki iç dolgunun eksik olduğunu ve bundan dolayı da cihazların rahatlıkla bükülebildiğini ifade etti.

Tasarımda oluşan bu eksikliğin tamamen şirket ile alakalı olduğunu belirten Koh, Apple'ın bir süre sonra tasarımda değişiklik yaptığını ve ekstra bir tabaka kullandığını söyledi. Ancak bu hatayı bildiğini ve düzeltme yaptığını açıklamayı tercih etmeyen Apple'ın büyük bir yanlış içerisinde olduğu söyleniyor.

Tüm bunların sonucunda Apple'ın bu sorunu kabullendiği ve kullanıcılarına 150 dolar karşılığında cihazı düzeltmeyi teklif ettiği de dile getirildi. Yani bildiği bir hatayı bile bir süre sonra paraya çevirmeyi başaran Apple'a karşı yapılacak yaptırımın henüz kesinlik kazanmadığını belirtmek gerekiyor.