Apple, iPhone 6 Plus’ın Dokumatik Ekran Sorunu Yüzünden Dava Edildi!

Apple, iPhone 6 Plus’ın Dokumatik Ekran Sorunu Yüzünden Dava Edildi!

Apple, geçen sene satışa sunulan iPhone 6 Plus’ın dokunmatik ekran donanımındaki sorun nedeniyle üç büyük hukuk firması tarafından dava edildi.

Geçen sene satışa sunulan iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modelleri, dokunmatik ekran donanımındaki sorun nedeniyle yeniden gündeme geldi. Sorun, akıllı telefonların satışa sunulmasından sadece 3 ay sonra gündeme geldi. Birçok iPhone 6 ve iPhone 6 Plus kullanıcısı, akıllı telefonlarının ekranlarının en üst kısmında gri renkli bir çizgi gördüklerini ve bu çizginin belirmesinden sonra telefonun dokunmatik ekranının çalışmadığını bildirdiler. Bu ve bu gibi şikayetlerin artmasıyla birlikte olayı araştıran iFixit ekibi, iPhone 6’nın ve iPhone 6 Plus’ın (soruna iPhone 6 Plus’da daha sık rastlanıyordu) dokunmatik ekran panelinde üretimden kaynaklı sorun olduğunu dile getirdiler. iPad Rehab ekibinden olan Jessa Jones’un belirttiğine göre sorunun yaşanmasının üç farklı sebebi vardı:

  • Touch IC’nin metal kaplama yerine sıradan bir sticker ile korunması
  • Touch IC’nin “underfill” isimli sağlamlaştırıcı maddeyle desteklenmemesi
  • iPhone 6 Plus’ın iç kısmındaki donanmanın bükülmeye karşı dayanıklı olmaması

Bu açıklamaların yapılmasının hemen ardından Apple’a davalar açılmaya başlandı. İlk olarak birkaç iPhone 6 kullanıcısı tarafından dava edilen Apple, son olarak Amerika merkezli olan üç hukuk firmaları tarafından dava edildi. Apple’ın, iPhone 6’daki üretimden kaynaklı sorunu düzeltmek için hiçbir girişimde bulunmadığını ve sorunu yaşayan cihazları tamir etmek için para talep ettiğini belirten hukuk firmaları, birçok iPhone 6 kullanıcısının da davaya destek olmak istediğini paylaştı.

Davalarla ilgili Apple tarafından herhangi bir açıklama gelmedi ancak Amerikalı şirketin, daha önceden birkaç iPhone 6 kullanıcısının Kaliforniya’da açtığı dava ile hukuk firmalarının Utah’taki davalarının birleştirilmesini talep ettiği biliniyor.

Samsung’un Apple’a 120 Milyon Dolar Ödediği Dava Yeniden Görüldü

Teknoloji Dünyasının Şeklini Değiştiren 4 Büyük Dava

YORUMLAR