Apple, iPhone Satışlarını Artırmanın Çözümünü Bildirimde Buldu

yeni iphone bildirim 1

Tanıttığı yeni modellerin satışlarını artırmak adına farklı yollar arayan Apple, hiç beklenmedik bir çözüm buldu. Ünlü teknoloji şirketi, yeni telefonlarının reklamını, Apple Store aracılığıyla gönderdiği bildirimlerle yapmaya çalıştı.

2018 yılında tanıttığı iPhone Xs, iPhone Xs Max ve iPhone Xr modelleriyle önemli satış rakamlarına ulaşmayı düşünen Apple, farklı reklam çalışmaları yapmaya devam ediyor; ancak bugüne kadar yapılmış en ilginç çalışma, Apple Store üzerinden eski iPhone kullanıcılarına gönderilen “push bildirim” oldu.

Apple Store uygulaması aracılığıyla gönderilen bildirimde, kullanıcıların iPhone Yükseltme Programı kapsamında yeni iPhone’lara geçebilecekleri hatırlatıldı. Bildirimde yer alan ibareler ise şöyle oldu: “Yeni iPhone’nunuz hazır. iPhone Xr veya iPhone Xs’ten birini seçin ve iPhone Yükseltme Programı ile yükseltme işleminizi bugün hızlandırın.”

yeni iphone bildirim

App Store’dan bildirim atmak yasak

CultofMac isimli bir internet sitesiyse Apple Store aracılığıyla gönderilen bildirimlerin, kullanıcı sözleşmesini ihlal ettiğini söyledi. App Store 4.5.3 sürümünde yer alan sözleşmede, “Apple Servisleri, kullanıcılara spam, phishing ya da istenmeyen mesajlar göndermek için kullanılamaz” ibaresi yer alıyordu. Apple, gönderdiği bildirimle birlikte kullanıcı sözleşmesini de es geçmiş oldu.

Apple’ın bildirim atacak konuma gelmesinin altındaysa yeni modellerin beklenen ilgiyi görmemesi olarak gösterildi. Beklenen satış rakamlarından uzak olan telefonlar Apple’ı endişelendirirken, yapılacak yeni reklam çalışmalarıyla satışların yükseltilmesinin hedeflendiği belirtildi. Şirketten 2018 iPhone’ların satış performanslarına dair henüz resmi bir açıklama gelmezken, üçüncü parti şirketlerin yaptığı incelemelerde, eski modellere nazaran yeni telefonların çok geride oldukları iddia edilmişti.