Apple, iPhone ve Mac'lerinize USB ile Bulaşabilen Bir Tehditle Karşı Karşıya

Apple, iPhone ve Mac'lerinize USB ile Bulaşabilen Bir Tehditle Karşı Karşıya

Siber güvenlik portallarında Çin ve Apple'ın gerçekten bazı noktalarda anlaşamadığını gösteren yeni bir durum meydana geldi. WireLurker isimli kötü amaçlı bir yazılım Çin bölgeleri içerisinde Cupertino'nun ekosistemlerine saldırarak son 6 aydır birçok OS X uygulamasına trojan atı bulaştırıyor. Üstelik bu yazılım herhangi bir yolla iOS uygulamarına da sıçrayabiliyor.

Siber güvenlik firması Palo Alto Networks, WireLurker virüsünü ilk keşfeden kişiler olarak durumun OS X kullanıcıları hatta iPhone kullanıcıları için bile ciddi olduğunu savunuyor. WireLurker görünen o ki iOS uygulamalarına standart virüs yazılımları gibi geçebilen ve bu şekilde saptanan ilk virüs. Bulaştığı uygulamayı kendi başına işleme koyabildiği gibi, akıllı telefonlarda bulunan uygulamalar genelde birbirlerine bağlı çalıştığı için başka uygulamara da rahatça geçebiliyor. Araştırma bazı 467 uygulamanın virüslü olduğunu ve 350,000'den fazla kez indirildiğini gösteriyor. Bu da virüsün milyonlarca kişiye ulaşmış olabileceği demek. WireLurker isimli virüs araştırıldığında kökeninin Maiyadi, Çin'de yer alan bir üçüncü parti uygulama mağazası olduğu görüldü.

İşin kötüsü WireLurker sadece uygulamalar aracılığıyla sisteminize saldırmıyor, iOS cihazlara USB ile de bulaşması mümkün. Şarj cihazından bile geçebilmesi bir yana, yazılımında WireLurker içeren iOS cihazınızı OS X işletim sistemi kullanan Mac bilgisayarınıza bağladığınızda virüs aynı şekilde o sistemde de yer edinmeye başlıyor. Virüsün asıl amacı şu anda hala belli olmasa da uygulamalar içi kendi başına işlem yapabilmesi, telefonunuzda yer alan dosyalara ulaşabilmesi hatta herhangi bir iMessage kayıtlıysa mesajlarınızı okuyabilmesi bile WireLurker'ın gerçekten ciddi bir tehdit olduğunu gösteriyor. Palo Alto Networks bu konuda tüm Apple ürünü kullanıcılarını uyararak cihazlarını tanımadık ve tuhaf görünen aksesuarlarla kullanmaması gerektiğini söylüyor. Şarj aleti, bilgisayar, hatta bilinmeyen kişilerden dosya aktarımı bile WireLurker için zemin hazırlayan tehditlerden birkaç tanesi.

Apple gerek iCloud servisi olsun gerek OS X yazılımındaki açıklar olsun uzun süredir güvenlik problemleri çekerek kullanıcılarına güven sağlayamıyordu. Yeni çıkan WireLurker olayı da dileriz çok fazla kişiye olumsuz sonuçlar doğurmadan sonlanır.

World of Warcraft'ın Yıl Dönümüne Özel Belgesel: Looking For Group

YORUMLAR