Apple, iPhone X İle Birlikte En Parlak Dönemini Yaşıyor

Apple, iPhone X İle Birlikte En Parlak Dönemini Yaşıyor

Apple, yeni amiral gemisi iPhone X'i bugün piyasaya sürüyor. Temmuz-eylül dönemi bilançosunu açıklayan teknoloji devi, bu dönemde gelirlerini yüzde 12,2 artışla 52,6 milyara yükseltti. Şirket, iPhone X satışlarına bağlı olarak tarihe “trilyon dolarlık ilk şirket” olarak geçebilir.

Cupertino merkezli teknoloji devi, şimdiye dek en iyi dönemini yaşıyor. Geçen yılın aynı dönemine göre gelirlerini yüzde 12 oranında artıran Apple'ın, karı da 10,71 milyar dolara yükselerek yüzde 18,9 artış gösterdi.

Apple'ın toplam gelirinin yüzde 62'si, uluslararası satışlardan geliyor. Raporda, şirketin net karının geçen yılın temmuz-eylül döneminde 9,01 milyar dolardan bu senenin aynı döneminde 10,71 milyar dolara yükselerek yüzde 18,9 artış gösterdiği kaydedildi. Şirketin hisse başına karı da söz konusu dönemde 1,67 dolardan 2,07 dolara tırmandı.

Apple, yakın bir zamanda, iPhone X, iPhone 8, Apple Watch Series 3 ve 4K Apple TV'yi tanıtmıştı. Söz konusu dönemde, iPhone satışları yüzde 2,5 artarak 46 milyon 677 bine, iPad satışları da yüzde 11,4 yükselerek 10 milyon 326 bine ulaştı. Mac satışları da yüzde 10,2 artışla 5 milyon 386 bine yükseldi.

Sektör analistlerinden biri olan Daniel Ives, “Sınırlı miktarda satışa sürülecek olan iPhone X’e küresel anlamda çok talep olmasını bekliyoruz” açıklamasını yaparken, bu durumun şirketin gelirlerini daha da artıracağını söylüyor.

Apple CEO'su Tim Cook, yaptığı açıklamada dördüncü çeyrek gelirlerinin mükemmel bir seviyede olduğunu ve gösterdikleri mali performanstan dolayı gurur duyduklarını söyledi. Cook, "Yakın zamanda tanıttığımız yeni ürünlerle birlikte yeni bir dönemin kapısını araladık. Özellikle iPhone X başta olmak üzere bu cihazlarla şirketin geleceğe yönelik vizyonunu güçlü bir şekilde gösteriyoruz. Bu nedenle çok heyecanlıyız" ifadelerini kullandı.

Günü 168,07 dolardan kapatan Apple hisseleri, şirketin bilançosunu açıklamasının ardından yüzde 3,5 kazançla 173,90 dolara çıktı ve şirketin piyasa değeri de yaklaşık 900 milyar dolar oldu.

YORUMLAR