Apple, İran Yapımı Uygulamaları App Store’dan Kaldırdı

Apple, İran Yapımı Uygulamaları App Store’dan Kaldırdı

İran’da resmi olarak faaliyet göstermeyen Apple, App Store’daki İran yapımı uygulamaların fişini çekti. Şirketten yapılan açıklamada, uygulamaların ABD tarafından İran'a getirilen yeni yaptırımlar yüzünden kaldırıldığı kaydedildi.

İran'ın en büyük e-ticaret sitesi Digikala, yaklaşık 10 gün önce tüm uygulamaların durdurulduğunu açıkladı. Apple, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları nedeniyle İran’da resmi faaliyette bulunamıyordu. Yaptırımlar sebebiyle yasal yollardan bir iPhone veya iPad sahibi olunamayan İran’da, her yıl onlarca Apple ürünü kaçak yollardan ülkeye sokuluyor.

Apple’ın resmi olarak faaliyet göstermemesine rağmen, İran’da binlerce iPhone kullanıcısı mevcut. Arzı dikkate alan İranlı geliştiriciler de farklı kategorilerde onlarca uygulamayı App Store aracılığıyla kullanıcılara sunuyorlardı. Ancak Apple’ın İran yapımı uygulamaları App Store’dan kaldırma kararını alması, İranlı geliştiricilere büyük bir darbe vuracaktır.

Apple'ın bu kararını değerlendiren İran İletişim Bakanı Muhammed Cavad Azari Cohrami, Apple'ın İranlı müşterilerine saygı duyması gerektiğini belirterek, "Apple, İran cep telefonu pazarında yüzde 11'lik paya sahip. Tüketici haklarına saygı, Apple'ın uymadığı bir ilke. Uygulamaların kaldırılmasıyla ilgili hukuki işlem başlatacağız" dedi.

Jahromi açıklamalarını yaptığı Twitter ülkede yasaklı olsa da pek çok kullanıcının VPN ve benzeri programlarla Twitter'a erişim sağladığı biliniyor.

Apple'ın uygulamaları kaldırması birçok İranlının tepkisini çekti. Sosyal paylaşım sitelerinde #StopRemovingIranianApps (İran yapımı uygulamaları kaldırmayı durdur) hashtag'i başlatıldı.

İran Sosyal Medya Yöneticilerini Tutukladı

ZTE, ABD'nin İran Yaptırımlarını İhlal Ettiği İçin 900 Milyon Dolar Ödeyecek

YORUMLAR