Apple, Kullanıcı Verilerini Çalan 250 Uygulamanın Hayatına Son Verdi

Apple, Kullanıcı Verilerini Çalan 250 Uygulamanın Hayatına Son Verdi

Apple'ın iOS işletim sistemli mobil kullanıcıların uygulama merkezi olan App Store üzerinde oldukça sıkı bir denetimi olduğu ve kullanıcıları korumak için uygulama marketinde sık sık temizlikler yaptığı biliniyor. Hali hazırda uygulama yayınlama kurallarının oldukça sıkı olması zaten geliştiricileri zorluyor ancak yılda bir kaç defa alınan sert önlemler bu işi daha da zor hale getiriyor. Kullanıcılar ise tabii ki güvenliklerinin sağlanması sebebiyle bu durumdan oldukça memnunlar.

Son temizlik operasyonu ise Çinli Youmi adlı şirketin kullanıcıların kişisel bilgilerini kendi uygulamaları vasıtasıyla elde etmesi sebebiyle gerçekleştirildi. Toplamda 256 uygulama içerisinde bu şirketin veri toplayan kodları bulundu ve 1 milyondan fazla kişinin Apple kimlik bilgisinin, cihaz seri numarasının ve diğer kişisel bilgilerinin çalındığı tespit edildi.

Şirketin bu kadar çok uygulamaya sızabilmiş olması ise kendi geliştirdiği uygulama geliştirme kitini geliştiricilere ücretsiz olarak dağıtmasından kaynaklanıyor. Ücretsiz SDK'lar kullanarak uygulama geliştiren kişiler, Youmi'nin gizli kodlarını da uygulamalarına eklemiş oluyorlar.

Apple'dan yapılan açıklamada bu geliştirici kitinin ortadan kaldırılacağı ve bu kitle hazırlanmış uygulamaların artık App Store'a kabul edilmeyeceği belirtiliyor. Apple'ın son zamanlarda App Store'daki denetimlerini daha da sıkı hale getirmesi, önümüzdeki günlerde daha büyük önlemlerin de alınacağının bir işareti gibi görünüyor.

Özellikle geçtiğimiz sene pek çok ünlünün iTunes hesabında yer alan fotoğrafların sızdırılmasının ardından güvenlilik özelliği tehlikeye giren Apple, yeniden kullanıcıların güvenini kazanmak için oldukça sert davranıyor.

YORUMLAR