Apple, macOS High Sierra'yı Duyurdu

Apple, macOS High Sierra'yı Duyurdu

Apple, WWDC'17 etkinlikleri kapsamında yeni iMac'leri tanıtmadan önce hepimizi macOS High Sierra ile tanıştırdı ve yeni işletim sistemin daha bugünden kullanıma açılacağını da duyurdu. 

Apple'ın yazılım mühendisliği bölümünün başkan yardımcısı Craig Federighi, macOS High Sierra'da göreceğimiz yenilikleri Safari ile anlatmaya başladı. Yeni işletim sistemi ile internet tarayıcısının artık girdiğimiz internet sitelerinde otomatik olarak oynamaya başlayan sesleri ve videoları kapatacağını söyleyen Federighi, kullanıcılarının güvenlikleriyle ilgili büyük bir değişiklik yaptıklarını sözlerine ekledi ve artık Safari'nin kullanıcı takip mekanizmalarını engelleyeceğini duyurdu. Yani bir internet sitesine girdiğinizde sizi izleyen küçük cookie'ler artık Safari tarafından otomatik olarak engellenecek. Dahası Safari üzerinde yapılan yeniliklerle birlikte, tarayıcının %80 hızlandığını ve şu an Google Chrome'dan ve diğer tarayıcılardan çok daha hızlı olduğu söylendi. 

Bir başka değişiklik de Mail uygulamasında oldu. Spotlight ismi verilen yeni bir altyapıya geçen e-posta servisinin artık daha az depolama alanı kullanacağı ve ekranı ikiye bölme özelliğinin geldiği de duyuruldu. 

Photos da yine değişen uygulamalardan bir tanesiydi. Nöral ağ teknolojisiyle birlikte fotoğraf göstericisinin artık sizin, ailenizin ve yakınlarınızın fotoğraflarını tanıyacağını ve böylece cihazlar arasında senkronize olarak bu fotoğrafları saklamaya başlayacağı da açıklandı. Yeni bir filtreleme sistemi de kullanacak olan Fotoğraflar uygulamasının, daha kolay bir arayüzü olacağının da altı çizildi. 

Bir başka değişiklik de dosya sisteminde yapıldı. 30 yılı aşkın bir süredir HFS dosya sistemini kullanan Apple, macOS High Siearra ile birlikte APFS sistemine geçtiğini, heyecanla duyurdu. Bu dosya sistemiyle işlerin daha hızlı yürüyeceğini de söylemeden geçmedi. 

Çok uzun süredir kullanılan video sıkıştırma yöntemi H.264'den bir yenisi olan H.265'e geçen Apple, böylece daha kaliteli 4K videolar sunabileceğini söylerken, bu yöntemle çekilen videoların daha az yer kaplayacağını da söyledi. 

Amazon Video, Apple TV'ye Geldi

watchOS 4 Özellikleri ve Çıkış Tarihi

Yeni iMac Pro Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi

YORUMLAR