Apple, Müzik Analiz Şirketi Asaii’yi Satın Aldı

Apple, Müzik Analiz Şirketi Asaii’yi Satın Aldı

Amerikan teknoloji devi Apple, müzik analiz girişimi Asaii’yi yaklaşık 100 milyon dolara satın aldı.

Streaming müzik piyasasında Spotify ile mücadele eden Apple, rakibinden sıyrılmak için önemli bir adım attı. 

Cupertinolu şirket, Apple Music kullanıcılarına sunduğu içerik önerilerini güçlendirmek amacıyla müzik analiz start-up’ı Asaii’yi bünyesine kattı. Reuters, söz konusu satın almanın 76,4 milyon dolara gerçekleştiğini aktardı.

Apple, bu hamlesiyle birlikte kullanıcılarına dinleme alışkanlıklarına göre sunduğu şarkı listelerini çok daha spesifik bir hale getirecek. Ayrıca şirket, ismi pek duyulmamış sanatçılarla doğrudan çalışma şansına da sahip olacak. 

Endüstri lideri Spotify ile daha güçlü bir şekilde rekabet etmek isteyen şirket, geçtiğimiz ay müzik keşif uygulaması Shazam’ı 400 milyon dolar karşılığında satın almıştı.

En son açıklanan verilere göre Apple Music’in ücretli abone sayısı 50 milyona ulaşmış vaziyette. Popüler servis, her ne kadar Spotify'ın gerisinde kalsa da, son dönemde önemli bir gelişme kaydetti. Apple, mevcut büyüme rakamlarını sürdürülebilir kıldığı takdirde 2019 veya 2020’de Spotify’ı yakalayabilir. Apple Music'in ayrıca, geçtiğimiz temmuz ayında ABD sınırları içerisinde Spotify'ı ilk kez geçtiğini de buraya not düşelim.

Dünyanın en büyük çevrimiçi müzik servisi olan Spotify ise 80 milyonu aşkın premium aboneyi bünyesinde barındırıyor.