Apple, Otomobiller için Biyometrik Kilit Teknolojisi Geliştiriyor

Apple, Otomobiller için Biyometrik Kilit Teknoloji Geliştiriyor

Apple, sürücülerin araçlarının kapılarını biyometrik kimlik doğrulaması yoluyla açabilmelerine olanak sağlayan yeni bir teknoloji üzerinde çalışıyor. 

"Araç Yetkilendirme Sistemi ve Yöntemi" adıyla yeni bir patent başvurusu yapan Apple, otomobilleri de tıpkı iPhone’lar gibi kişiselleştirmek istiyor. 

ABD’li şirket, sürücülerin araçlarına biyometrik kimlik doğrulama teknolojisi yardımıyla erişmelerine imkan tanıyacak bir sistem üzerinde çalışıyor.

Söz konusu sistem, teknik olarak, araç sahiplerinin otomobillerindeki müzik, koltuk ayarı ve klima gibi birçok ayarı, akıllı telefonlarına indirecekleri bir uygulama aracılığıyla yapmalarının önünü açabilir.

apple car projesi

Patent, birkaç gün önce yayınlanmış olsa da, aslında Şubat 2017’de dosyalanmıştı. Geride bıraktığımız iki şirketin otonom araç çalışmalarıyla ilgili birçok gelişme yaşandı. Dolayısıyla, patentin aktif bir projeyi mi temsil ettiği ya da farklı bir girişim mi olduğu henüz belli değil. 

Apple, çok uzun bir zamandır otonom araç teknolojisi üzerinde çalışıyor. 2014 yılında startı verilen ve sır gibi saklanan Project Titan adındaki proje için en önemli ilerlemenin 2019 yılında yaşanacağı söyleniyordu; ancak iPhone satışlarının yavaşlaması nedeniyle Apple’ın otonom araç projesi gibi diğer projelere ayıracağı paranın da azaldığı belirtiliyor.

2018’de Tesla’nın baş araç mühendisi Doug Field, Apple'ın Project Titan araba projesine öncülük eden Bob Mansfield ile çalışmak üzere Cupertino'ya dönmüştü. Birçok önemli ismi bu proje etrafında toplayan Apple, son olarak Google’ın otonom araç projesi Waymo’nun eski kıdemli mühendisi Jaime Waydo’yu işe aldığını açıklamıştı.