Apple Patent Davasını Kaybetmesinin Ardından 24.9 Milyon Dolar Ödeyecek

Apple Patent Davasını Kaybetmesinin Ardından 24.9 Milyon Dolar Ödeyecek

Apple, bugün yaptığı bir açıklamayla aleyhine açılan patent davasını kaybettiğini söyledi. Dava, Siri ile alakalı olarak açılmış ve davayı açan şirket, Siri’nin patentinin kendisinde olduğunu iddia etmişti.

2012 yılında Dynamic Advances isimli bir teknoloji şirketi, Apple’ın kullanımda olan Siri uygulamasının Rensselaer Polytecnic Enstitüsü’nün patentlerini ihlal ettiğini iddia ederek dava açmıştı. Bahsi geçen patentleri Troy, New York’da bir üniversite ile birlikte gerçekleştirdikleri gizli araştırma sonucunda ulaştıkları bilgiler ardından aldıklarını söyleyen şirket, patent başvurusunu ise Siri’nin yayınlanmasından bir yıl önce yani 2007’de almıştı.

Dava sürecinin ardından Apple, ismi geçen iki kuruma 24.9 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Ödenen miktarla birlikte Apple, önümüzdeki üç yıl boyunca aynı sebepten kendisine patent davasının açılmamasını ve Siri’yi kullanma hakkını kullanmayı da garantilemiş oldu. Davanın ardından elde edilen gelirler ise Resselaer Polytecnic ve Dynamic Advances arasında ikiye bölünecek. Üç yılın ardından nasıl bir anlaşma yapılacağına dair elimizde henüz herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Apple Siri Yüzünden Mahkemelik Oldu

Apple'ın Siri'si Sonunda Mac Bilgisayarlara Geliyor

Apple TV ve Siri Eğlence Dünyasına Oyunları ve Periscope'u da Dahil Ediyor

YORUMLAR