Apple, Sahte Cuphead Alanların Paralarını İade Etti

Cuphead app store

Bir gün önce App Store'da beklenmedik bir sıkıntı yaşanmış ve kimliği belirsiz bir gelişticisi, mağazanın editörlerini Cuphead görselleriyle yanıltarak, bir başka uygulamayı satışa çıkarmayı başarmıştı. Yaşanan hatanın hemen fark edilmesinin ardından harekete geçen editörler hemen sahte Cuphead uygulamasını mağazadan kaldırmışlardı. Bugün konuya dair bir başka açıklama yapıldı.

iOS işletim sistemine sahip cihazlar için uygulama dağıtımı yapan App Store, bugüne kadar güvenli ve kaliteli olmasıyla ön plana çıkmıştı. Mağazaya yüklenmesi planlanan uygulamaları uzunca testlerden geçiren ve farklı onay mekanizmaları kullanan App Store, dün hiç olmadık bir sıkıntıyla karşı karşıya kalmıştı. Henüz kim olduğu bilinmeyen bir geliştirici, Cuphead'in görsellerini ve tanıtım videolarını kullanarak App Store'a başvuru yaptı. App Store editörleri de başvurunun geliştiriciden gelmesi, kaliteli resim ve videoların kullanması sebebiyle oyunu hızlı şekilde kabul ettiler.

Oyunun mağazada yayınlanmasının ardından geçtiğimiz günlerde "en iyi bağımsız oyun" ve "en iyi tasarıma sahip oyun" gibi ödüller alan Cuphead'in iOS için çıktığını düşünen birçok kullanıcı, yaklaşık beş dolar ödeyerek oyunu satın aldılar. Fakat satın almaların hemen ardından oyunun sahte olduğu anlaşıldı ve StudioMDHR bir açıklama yayınlayarak, bahsi geçen uygulamanın indirilmemesi önerisinde bulundu.

Sahte uygulamanın fark edilmesinden çok kısa süre sonra oyun mağazadan kaldırılırken, bugün itibarıyla Apple'dan bir başka açıklama daha geldi. Oyunu gerçek Cuphead sanarak satın alan kullanıcılara paralarını iade eden şirket, bunun otomatik olarak yapıldığını ve gelecekte aynı sorunla tekrar karşılaşılması durumunda benzer bir uygulamaya başvuracaklarını da söyledi. 

YORUMLAR