Apple-Samsung Patent Davası Sonuçlandı, Samsung Paçayı Kurtardı

Apple-Samsung Patent Davası Sonuçlandı, Samsung Paçayı Kurtardı

Yüzyılın teknoloji patent davası olarak tarihe geçen Apple – Samsung patent davasında karar verildi. ABD Anayasa Mahkemesi, teknoloji devleri arasındaki cep telefonu tasarımı hakkındaki patent davasında Samsung lehine karar verdi.

Apple, iPhone cep telefonlarının tasarımının Samsung tarafından tamamen kopya edildiği iddiasıyla Güney Koreli firmaya 2011 yılında dava açmıştı. Apple bu kadarla da kalmamış Samsung’un patent hakkını ihlal ederek satışını yaptığı her telefondan tazminat bedeli talep etmişti.

Bu noktadan sonra işler biraz karışık aslında, çünkü ABD'de iki bölge mahkemesi Apple'ı haklı bulduktan sonra, Samsung'un 399 milyon dolar tazminat ödemesine karar vermişti. Ancak Samsung bu tutara itiraz ederek Anayasa mahkemesinin kapsını aşındırmaya başlamış ve davayı bir üst mahkemeye taşımıştı.

Anayasa mahkemesinin, Samsung Electronics Co. v. Apple Inc., No. 15-777 sayılı davasında verdiği karar aslında patent davalarının geleceğini değiştirecek emsal bir karar. Mahkeme; “"Patent kanunu, tüketicilere satılan ürünleri ve bu ürünlerin parçalarını kapsayacak kadar geniş" şeklinde bir karar alarak, mobil cihazlar gibi çok parçalı yüksek teknoloji ürünlerinde, tazminatların, tüketicilere satılan nihai ürünler üzerinden değil, ürünün parçaları üzerinden hesaplanması gerektiğini söyledi.

Böylece bu sav üzerinden hareketle, Samsung'un ödemesi gereken tazminat tutarının nihai ürün üzerinden değil de sadece, nihai üründe patent haklarını ihlal eden telefon parçaları varsa o parçaların bedelleri üzerinden hesaplanmasına hüküm verdi.

Şimdi ne olacak?

Bu kararla beraber Apple’ın yüksek bedelli tazminat talebi artık geçersiz kılınıyor. Dava patent haklarını ihlal eden telefon parçaları üzerinden tekrar hesaplanması için bir alt mahkeme de tekrar ele alınacak ve Samsung’un gerçek cezası fatura edilecek. Samsung cephesi karardan oldukça menün görünüyor. Apple ise büyük olasılıkla itiraz etmek için yeni hukuki manevralar peşine düşmüş olabilir.

Samsung ve Apple Arasındaki Husumet Devam Ediyor

YORUMLAR