Apple, Shazam'ı Satın Aldıktan Sonra Herkes İçin Reklamsız Yaptı

Apple Shazam reklamsız

Apple Shazam’ı satın aldı ve anlaşmanın nihayete ulaşmasının ardından yaptığı açıklamayla uygulamanın artık herkes tarafından reklamsız şekilde kullanılabileceğini duyurdu. Geçtiğimiz sene çıkan haberlerde Apple’ın Shazam’ı satın alacağı iddia edilmiş ve pek çok uzman bu satın almanın gerçekleşmeyeceğini söylemişti. Buna rağmen Apple tarafından yapılan resmi açıklamayla 400 milyon dolar karşılığında müzik tanıma uygulaması Shazam’ın satın alındığı duyurulmuştu.

“Apple ve Shazam’ın birlikte uzun bir tarihi var. Shazam, App Store’u açtığımızda yayınlanan ilk uygulamalarından bir tanesiydi ve müzik sevenlerin favori uygulamaları arasına girmeyi başardı” diyen Apple Music Başkan Yardımcısı Oliver Schusser, “Müzik ve gelişim sevgisiyle, ekiplerimizi bir araya getirerek, kullanıcılarımıza öncesinden daha iyi keşif, deneyim ve müzik zevki sunmak için heyecan duyuyoruz” açıklamasını yaptı.

Apple’ın satın almadan sonra Shazam’ın yeteneklerini kendi uygulamalarına entegre etmeye başlayacağı belirtilirken, bunun ne zaman olacağına dair bilgi verilmedi. Shazam’ın bir süre daha ayrı bir uygulama olarak kalacağı ön görülürken, ilerleyen günlerde Shazam’ın kaldırılarak, Apple Music uygulamasına entegre edilmesinin de muhtemel olduğu söylenenler arasında kendine yer buldu. Bu süreçte Shazam'ın bütün kullanıcılar için reklamsız olacağının müjdesi verilirken, böylece Shazam'ın kullanıcı sayısının yükseltilmek istendiği kaydedildi.

Apple Shazam reklamsız 1

Rekabet kızışıyor

Spotify, Pandor ve Apple Music arasında devam eden rekabet, şirketlerin devasa satın alımlar yaparak kendi uygulamalarını ön plana çıkarmasına yol açtı. Birkaç gün önce yapılan resmi açıklamayla Apple Music’in 50 milyon kullanıcıya ulaştığının altı çizilirken, en büyük rakibi Spotify’a biraz daha yaklaştığı belirtilmişti.

Büyümeye devam eden Spotfiy ise farklı reklam ve abonelik ücretleriyle kullanıcı sayısını artırmaya başlamıştı. Keza Spotfiy da bir süre önce Shazam’ı satın almak için kimi girişimlerde bulunmuş ancak istediği sonuçları alamamıştı.