Apple, Shazam'ı Satın Almaya Çok Yakın

Geçtiğimiz aralık ayında Shazam'ı satın almak için girişimlerde bulunan ancak Avrupa Birliği Rekabet Komisyonuna takılan Apple, en nihayetinde komisyondan onayını aldı. ABD'li teknoloji devinin Shazam'ı bünyesine katmasına az bir zaman kaldı.

Cihazlarınızdaki mikrofunu kullanarak müzikleri tanımanıza olanak sağlayan Shazam'ın dünya genelinde bir hayli fazla kullanıcısı bulunuyor. Bu kullanıcıları Apple Music ile birleştirmek isteyen Apple, şirketi satın alma girişiminde bulunmuştu. Ancak Avrupa komisyonu, rekabet durumunu kontrol etmek için süre istemişti.

Avrupa Birliği Airbnb

Konu hakkında AB rekabet komisyonu yetkilisi Margrethe Vestager açıklamalarda bulundu. Apple'ın, Shazam'ı satın almasında herhangi bir sorun olmayacağını dile getiren Vestager şu şekilde konuştu: "Komisyon olarak, Apple'ın Shazam verilerini satın almasının antitröst kurallarını ihlal edeceğine inanmıyoruz. Ancak Apple'ın, ticari açıdan hassas olanlar da dahil olmak üzere önemli veri setlerinin işlemlerini dikkatli bir şekilde gözden geçirmeliyiz.”

Avrupa Komisyonu'nun bu onayı ile Apple, Shazam'ı satın alma işlemini bitirmek için oldukça müsait. Apple'ın hizmet için ne kadar ödeme yapacağını bilmiyoruz ancak Shazam'ın aldığı son fonlar ile değerinin 1 milyar dolara ulaştığını söyleyebiliriz. Shazam ile Apple Music'i entegre etmek isteyen Apple'ın anlaşmayı önümüzdeki günlerde (veya haftalarda) sonuçlandıracağı düşünülüyor.

Peki siz bu satın alma hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi paylaşmayı unutmayın!

YORUMLAR