Apple Siri, Kasırga Sırasında Hayat Kurtardı

Apple Siri, Kasırga Sırasında Hayat Kurtardı

Amerika Birleşik Devletleri, geçtiğimiz günlerde tarihinde tanık olduğu en büyük doğal afetlerden birini yaşadı. Harvey Kasırgası olarak adlandırılan felaket Ağustos ayının ortalarında başlayarak birkaç gün önce sonlanmıştı.

Harvey Kasırgası sonlanmış olsa da etkileri halen devam ediyor. Şehirlerdeki sular tamamen çekilmedi, ayrıca yüzlerce insan kasırga sırasında evlerinde mahsur kalmıştı. Bu insanlardan bir tanesi de Tyler Frank adlı 14 yaşındaki gençti.

Tyler Frank'in durumu yaşıtlarına göre biraz daha hassastı; çünkü 14 yaşındaki genç genetik bir hastalık olan orak hücreli anemi hastalığına sahipti. Bu hastalık vücuda oksijen taşınmasını zorlaştırırken kanda pıhtılaşma sorunu yaşanmasına sebep oluyor. Yani orak hücreli anemi hastaları hayatlarını yoğun tıbbi denetim altında geçirmek zorundalar.

Harvey Kasırgası esnasında telefon hatlarında yaşanan problemlerden ötürü Tyler Frank acil servis çağrı hattı olan 911'e erişemiyordu. Tyler, bu zor durumda çözüm üretebilmek için Apple'ın sanal asistanı Siri'ye başvurdu ve sahil güvenlik birimlerine ulaşarak yardım istedi. 28 Ağustos tarihinde yardım isteyen Tyler, 29 Ağustos tarihinde afet bölgesinden uzaklaştırıldı, 1 Eylül tarihinde de bir çocuk hastanesine yerleştirildi ve kurtulmuş oldu.

Ülkemizde Siri ile sıkça dalga geçildiğine tanık oluyoruz; fakat yaşanan bu olay Siri'nin gerçekten işe yarayabileceğini kanıtlar nitelikte.

Apple, Siri'yi Yeniden Tasarlayarak Hizmete Alacak

YORUMLAR